PlayStation Ekim 9, 2020 21:00

Sony, PlayStation 5 Parçalama Videosunu Yayınladı, İçinde Ne Var?

Playstation 5 kasası açıldı. İçinde ne var, nasıl soğutuluyor? Bütün gizli detaylarıyla Playstation 5 karşınızda!
Sony, PlayStation 5 Parçalama Videosunu Yayınladı, İçinde Ne Var?

Sony PlayStation 5 parçalama videosu, devasa bakır soğutma ve likit (sıvı) metali ortaya çıkardı. Sony kısa süre önce PlayStation 5 konsolunun kendi sökümünü yayınladı. Bu video Sony’nin Mekanik Tasarım Departmanı Başkan Yardımcısı Yasuhiro Ootori tarafından icra edildi. Video tamamen Japonca ama YouTube oynatıcısı aracılığıyla altyazıları etkinleştirebilirsiniz. Videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Bu konuda tartışılacak çok şey var, öyleyse hadi gördüğümüz her şeyi ortaya dökelim. Bu videoda gördüğünüz ilk ilginç şey, konsolun muazzam boyutu. Sony, PlayStation 5‘in standart sürümünü kullanıyor, yani optik sürücü ile birlikte geliyor. Konsolun boyutlarını zaten biliyorduk, ancak onu yetişkin bir insanın yanında görmek gerçekten ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Bunun neden olduğunu daha sonra öğreneceğiz.

PS5

Yan paneller kolayca çıkarılabiliyor!

PlayStation 5, konsolu nasıl yerleştirdiğinize bakılmaksızın (dikey veya yatay olarak) gerekli olan bir stand ile birlikte gelir, çünkü bu tasarımın neredeyse hiç düz bir tarafı yok.

Dikey konumda kullanıldığında, stand büyük bir vida kullanılarak bağlanır. Vida çıkarıldıktan sonra, standın içinde akıllıca gizlenmiş bir bölmenin içine saklanabilir. Stand ayrıca konsol üzerinde vidanın bıraktığı deliği kapatmak için kullanılabilen kauçuk bir tapa da barındırıyor. Ayrıntılara gösterilen bu özen, PS2 ve PS3 konsollarında dönen PS logosunun anılarını geri getiriyor. Aynı stand daha sonra konsolu yanlara yerleştirmek için kancalar kullanılarak daha geniş kenara takılabilir.

PlayStation 5‘teki iki dev yan panel, kullanıcı tarafından çıkarılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Neredeyse standart bir PC kasasındaki yan paneller gibi karşımıza çıkıyorlar, burada herhangi bir alete ihtiyaç duymadan kaydırılabiliyorlar. Çıkarılabilir paneller ayrıca 3. parti özel yan panellerin olasılığını da açıyor.
Panellerin içinde, konsolun depolama alanını genişletmek için kendi sürücünüzü takabileceğiniz, kullanıcı tarafından değiştirilebilen M.2 SSD‘ye erişimimiz var. Sürücünün Sony tarafından belirlenen özellikleri karşılaması gerekecektir ve şirket daha sonra kullanım için onayladığı sürücülerin bir listesini yayınlayacaktır. Herhangi bir eski M.2 sürücüsünü takmak sorunlara neden olabilir, bu nedenle yapılacak akıllıca şey, bu konsol için yeni bir sürücü satın almadan önce listenin yayınlanmasını beklemektir.

Ayrıca, havayı her iki taraftan çekip yan tarafa ve soğutucuya itmek için tasarlanmış 120 mm çapında, 45 mm kalınlığında büyük bir santrifüj fan da dahil olmak üzere konsolun soğutma sistemine kısa bir genel bakış kazanıyoruz. Sony, tozun zamanla doğal olarak birikeceği toz tutucu havalandırma deliklerini de akıllıca oluşturdu. Bu, kullanıcıların konsolu tamamen sökmeden çoğunu kolayca vakumlamasına izin verecektir.

PS5_1

Bu noktanın ötesinde, konsol, en azından garantinizi geçersiz kılmaksızın kullanıcı tarafından açılacak şekilde tasarlanmamıştır. Belki de bu, videonun bu noktada sökme prosedürünün çoğunu aceleye getirmesinin nedeni budur, bu yüzden yapmayı seçerseniz, adım adım sökme için gerçekten kullanılamaz.

İşlemci üzerinde termal macun yerine sıvı metal kullanılmış!

Ootori bu noktanın ötesinde birkaç şeyi pas geçiyor ancak gerçekten öne çıkan iki şey var, dahili soğutucunun boyutu ve Sony’nin TIM olarak sıvı metal kullanıyor olması. PlayStation 5, birinci sınıf bir satış sonrası grafik kartında bulacağınızla hemen hemen aynı boyutta büyük bir ısı bloğuna sahiptir. Ootori, soğutucunun şeklinin ve hava akış modelinin, bir buhar odasıyla aynı ısı yayma yeteneklerine sahip olduğunu söylüyor.

PS5_2

PlayStation 5 tasarımıyla ilgili diğer önemli şey, sıvı metal kullanımıdır. Sıvı metal, galyum ve indiyum gibi metallerden yapılmış bir alaşımdır ve oda sıcaklığında sıvı haldedir. Sıvı metalin yüksek termal iletkenliğe sahip olduğu bilinmektedir, bu da onu sıcak bileşen (bu durumda işlemci) ile soğutucu arasında kalan malzeme olan TIM (termal arayüz malzemesi) için ideal kılar. Bu noktada çoğu diğer üretici gibi basit bir termal macun sıkıp geçmek yerine sıvı metal kullanılması çok güzel olmuş diyebiliriz.

Normalde üreticiler, sıvı metal kadar termal olarak iletken olmayan veya uzun ömürlü olmayan ancak uygulaması daha kolay ve daha ucuz olan termal macunlar kullanırlar. Sıvı metal ayrıca termal macundan farklı olarak son derece elektriksel olarak iletkendir, bu nedenle uygun şekilde muhafaza edilmesi ve kartın etrafına akmasına izin verilmemesi gerekir. Aşağıdaki videoda, Sony‘nin sıvı metalin kaçma olasılığını azaltmak için yonga setinin etrafına bir köpük dolgu yerleştirdiğini göreceksiniz.

Bir üreticinin ana akım bir makinede sıvı metal kullandığını görmek dikkat çekicidir. Sıvı metal geleneksel olarak PC hız aşırtma meraklıları tarafından işlemcilerinin en yüksek MHz performansını artırmak için ve üst düzey cihaz üreticileri tarafından kullanılmıştır. Titiz uygulama süreci, yüksek maliyet ve elektriksel iletim riski, özellikle seri üretilen cihazlar için uygun olmamasına neden olur. Bununla birlikte Sony, PlayStation 5 ile açık bir şekilde hiçbir taş bırakmıyor.

PS5_3

Sonuç olarak Playstation 5:

Bu sökümden üç şey öğreniyoruz. Birincisi, Sony‘nin ayrıntılara olan ilgisinin yüksek olmaya devam etmesi. Stanttaki vida yuvası, vida deliğini kapatmak için küçük tapa ve tozu süpürmek için delikler gibi şeyler, iyi düşünülmüş ve iyi tasarlanmış bir tasarıma işaret eder.

İkincisi, PS5‘in, Xbox Series X gibi bir konsolun aksine depolamayı değiştirmek veya iç kısımları temizlemek gibi şeyler için kullanıcıya daha iyi erişim imkanı yaratmış olması. Sony‘nin bant genişliğine atıfta bulunan tescilli bir depolama çözümü bulması son derece güzel olurdu. İhtiyaç duyuluyor ancak standartlaştırılmış çözümlere bağlı kaldılar ve bunu görmek de yine de oldukça güzel.

Üçüncüsü, soğutma ve uzun vadeli güvenilirliğe odaklanmaktır. Konsol tasarımı muazzam çünkü içinde büyük bir fan tarafından soğutulan devasa bir bakır soğutucu var. İşlemciden olabildiğince fazla ısı çekmek için sıvı metal de kullanıyorlar. Tozu çıkarmayı kolaylaştırdılar, böylece zamanla makinede birikip aşırı ısınma ve pislik yaratmayacak. Buradaki mühendislik, makineyi olabildiğince kompakt ve çekici hale getirmek için değil, makineden olabildiğince fazla performans elde ederken, mümkün olduğunca pratik ve güvenilir hale getirmek için yapılmış.

PlayStation 5, 19 Kasım 2020’de Türkiye’de satışa çıkacak ve fiyatını da hep beraber göreceğiz. Fiyat tahminlerinizi hemen alttaki yorumlar kısmında bekliyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.