Ana sayfa » iOS » Apple simge konusunda iOS 15 ile özüne geri dönecek!

Apple simge konusunda iOS 15 ile özüne geri dönecek!

Apple simge konusunda iOS 15 ile özüne geri dönecek!

Flat tasarımı benimseyen Apple simge konusunda nihayet özüne dönmeye başladı. iOS 15 ile uygulama simgelerinin tamamı değişecek.

Apple, iOS 7 güncellemesi ile birlikte Flat yani düz tasarım anlayışını benimsemişti. Daha önceleri skeuomorphism adı verilen tasarımı kullanan Apple simge konusunda gerçekçi bir yaklaşım izliyordu. Örneğin not defteri uygulamasında not defterinin gerçeğine en yakın simge tercih ediliyordu. Üşengeç tasarımcılar için ortaya atılan Flat tasarım anlayışı nihayet son bulacak gibi görünüyor.

Cupertinolu firma macOS Big Sur güncellemesi ile macOS’teki uygulama simgelerini baştan aşağıya yenileyecek. Flat tasarım ile skeuomorphism’i birleştirecek olan Apple, bunu iOS 15 güncellemesi ile iOS’te de yapacak. App Store‘da yer alan uygulama geliştiricilerinin sıkça kullandığı App Store Connect uygulaması bugün güncellendi.

Güncelleme ile App Store Connect‘e yeni özelliklerin eklenmesinin yanı sıra uygulama simgesinde de büyük değişilik yapıldı. Skeuomorphism’i düz tasarım ile buluşturan Apple, göze daha hoş görünen en azından emek olduğu belli olan bir simgeye geçiş yaptı.

Aşağıda göreceğiniz gibi sağ tarafta yer alan yeni uygulama simgesi daha albenili duruyor. Kendi uygulamalarından yavaş yavaş başlayarak değişecek olan Apple, tam anlamıyla iOS 15 ile bu tasarıma geçiş yapacak. 2021’in Haziran ayındaki WWDC 21 etkinliğinde gösterilecek olan iOS 15, Apple’ın küllerinden yeniden doğuşu olacak gibi görünüyor.

Apple simge

Sizce Apple’ın yeni tasarım anlayışı ile oluşturduğu simge nasıl görünüyor? Düz tasarımdan daha özenli yeni tasarıma geçiş yapılmalı mı?

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.