Apple Ekim 6, 2020 17:31

Güvenli denilen Apple çuvalladı! Apple T2 risk altında!

Güvenli denilen Apple çuvalladı! Apple T2 risk altında!

Apple’ın güvenlik için geliştirdiği Apple T2 çipinin kapatılamaz bir güvenlik açığına sahip olduğu ortaya çıktı. Apple feci çuvalladı!

Cupertinolu teknoloji devi Apple, her zaman güvenliğini ön plana çıkarıp rakipleri karşısında üstünlük kuruyordu. Ancak bugün Mac ve MacBook modellerinde yer alan ve işin enterasan tarafı güvenlik için kullanılan Apple T2 çipinde açık keşfedildi. Güvenlik araştırmacılarına göre bu güvenlik açığı yazılım ile kaptılacak türden değil. Yani piyasadaki tüm T2 çipli Mac modelleri risk altında.

Güvenlik araştırmacısı Niels H; Apple A10 temelli T2 çipi iOS cihazları da etkileyen chekcm8 isimli güvenlik açığına sahip. Bu güvenlik açığı sayesinde hackerlar aktivasyon kilidini kolayca aşabiliyor ve sisteme saldırılar düzenleyebiliyor. Güvenlik için geliştirilen T2’nin cihaz DFU moddayken şifre çözülmeye çalışıldığında devreye giriyor ve sistemi kapatıyordu. Güvenlik açığından dolayı güvenlik çipi DFU modunda devredışı bırakılabiliyor.

Güncelleme yayınlayıp bu sorunu çözemeyecek olan Apple’ın şimdilik nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor. Eğer bu güvenlik açığı kapatılamayacak türdeyse Apple’ın piyasadaki tüm Mac modellerini toplatması veya ücretsiz olarak çip değişimi yapması gerekiyor.

Apple T2

Güvenliği kendine iş edinmiş olan Apple’ın böylesine kritik bir açık ile karşılaşması çok üzücü. Geçtiğimiz yıllarda Intel ve AMD işlemcilerde kapatılmayacak denilen Spectre adında bir açık keşfedilmişti. Bu açık için de yazılım ile çözülmesi imkansız denmişti. Ama noldu? Intel ve AMD güncelleme ile bu açığın üstesinden geldi. Apple da muhtemelen önümüzdeki süreçte yayınlayacağı güncellemeler ile bu açığı kapatacaktır.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.