PC Donanım Ekim 6, 2020 21:00

Dünyanın İlk DDR5 RAM Kitleri Tanıtıldı! Teknoloji Nereye Gidiyor?

İşte karşınızda dünyanın ilk DDR5 RAM kitleri. Modüller 256GB'a kadar çıkabiliyor. İşte yeni teknolojinin özellikleri hızları...
Dünyanın İlk DDR5 RAM Kitleri Tanıtıldı! Teknoloji Nereye Gidiyor?

Dünyanın ilk DDR5 RAM modülü tanıtıldı. SK hynix bugün, 6 Ekim 2020, dünyanın ilk yeni nesil RAM‘i olan DDR5 DRAM veya diğer adıyla “Çift Veri Hızlı Beş Dinamik Rasgele Erişim Belleğini” tanıttı.

Açıklanan ürünler yapay zeka, makine öğrenimi ve “big data” uygulamaları için optimize edildi. Önceki nesil DDR4 bellek ile karşılaştırıldığında, tüm temel özellikler iyileştirildi. Yeni SK hynix belleği, DDR4 belleğin taban değerinin 1,8 katı olan pin başına 4800-5600 Mbps veri aktarım hızları sunar. Aynı zamanda besleme voltajı 1,2’den 1,1 V’a düşürüldü ve bu da enerji verimliliğini artırdı.

SKhynix DDR5

ECC – Hata Düzeltme Kodu için uygulanan destek., önceki nesil belleğe göre uygulamaların güvenilirliğinin 20 kat artacağı iddia ediliyor. Ayrıca SK hynix DDR5 DRAM modüllerinin kapasitesinin Through-Silicon-Via (TSV) teknolojisi kullanılarak 256 GB‘a kadar çıkabileceği söyleniyor.

Bu RAM‘lerin ilk başta sunucu segmentindeki makinelerde kullanılması bekleniyor. SK hynix, yeni nesil belleğin güç tüketimini ve veri merkezi sahip olma maliyetini önemli ölçüde azaltırken güvenilirliği ve performansı artıracağını belirtiyor.

CES 2020 teknoloji fuarında yeni nesil bellekler hakkında konuşan Micron kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdür Tom Eby, “Micron’un DDR5 RDIMM örneklemesi, endüstriyi yeni nesil veri merkezli uygulamalardaki değerin kilidini açmaya bir adım daha yaklaştırıyor” demişti.

RAM hız olarak tam 5200MHz bandına çıkabiliyor. Planlara göre 2020 yılında piyasaya sürülmesi beklenen yeni bellekler, 2021 yılında RAM pazarının %25’ine, 2022 yılında ise tam %44’üne sahip olacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.