Ana sayfa » Mobil » Xiaomi RAMDISK ile oyun performası şahlanacak!

Xiaomi RAMDISK ile oyun performası şahlanacak!

Xiaomi RAMDISK ile oyun performası şahlanacak!

Mobil oyunlarda performans arttırmak için yeni teknoloji tanıtıldı. Xiaomi RAMDISK teknolojisi sayesinde mobil oyunlar daha keyifli olacak.

Xiaomi, Mi 10 Ultra modeli ile hayatımıza oyunları hızlandıran teknolojisi ile giriş yapmıştı. Şimdi de Xiaomi RAMDISK teknolojisi ile mobil oyunları arşa çıkarak teknolojisini tanıttı. Peki, nedir bu teknoloji ne işe yarar? Oyunların performansı nasıl artacak?

RAMDISK nedir? ne işe yarar?

RAMDISK terimine çok yabancı değiliz. Aslında bu teknoloji, Xiaomi tarafından icat edilmedi. Yıllardır hayatımızda olan bu teknoloji sayesinde RAM’in bir kısmı, bir tür klasik bellek ortamı gibi kullanılıyor. Ayrılan bellek sayesinde o an gerçekleştirilecek olan işlemler daha önceden hafızda olduğu için daha hızlı yapılıyor.

Buna bir örnek verecek olursak; LPDDR5 RAM ve UFS 3.1 dahili bellek ile donatılmış Xiaomi Mi 10 Ultra’da RAM’in hızı 44 GB/sn iken UFS 3.1 belleklerinin okuma ve yazma hızı sırasıyla 1.700 MB/sn ve 750 MB/sn olarak belirlenmişti. RAMDISK sayesinde oyunlar depolama olarak RAM‘i kullanıyor. Dahili depolama biriminden daha hızılı okuma/yazma sunan RAM’ler ile oyunlar daha hızlı açılıyor.

Xiaomi RAMDISK

Ancak bunun bir de dezavantajı var. Eğer bu teknoloji etkinkinken, oyunu kaydetmeden zorunlu olarak kapatırsanız, ilerlemeniz siliniyor. Yani bir önbelleğe yazma ve saklama olayı söz konusu değil. Xiaomi’nin LPDDR5 RAM’e sahip olan telefonlarına güncelleme ile bu özelliğin eklenmesi bekleniyor. Diğer Xiaomi modelleri için ise henüz net bir açıklama yok.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.