Ana sayfa » Güncel Teknoloji Haberleri » Apple “kendi kendini onarabilen” katlanabilir ekranlı iPhone patenti aldı!!!

Apple “kendi kendini onarabilen” katlanabilir ekranlı iPhone patenti aldı!!!

Apple “kendi kendini onarabilen” katlanabilir ekranlı iPhone patenti aldı!!!

Yabancı basından gelen haberlere göre Apple, hiç alışagelmediğimiz bir şekilde katlanabilir ekranlı iPhone patenti aldı. Hem de kendi kendini onaran.

Akıllı telefon pazarının şüphesiz en iyi şirketlerinden olan Apple, ilk katlanabilir ekranlı iPhone için kolları sıvamaya başladı. Apple‘ın ezeli rakibi olarak gösterilen Samsung ve Huawei’nin, halihazırda zaten katlanabilir ekranlı telefonları bulunuyor. Ancak bu rekabete kendi adını da yazdırmak isteyen ABD’li üretici, yeni aldığı patent ile bu yarışta ”artık bende varım” dedi.

Samsung, Galaxy Z Fold 2 ve Galaxy Z Flip olmak üzere ikinci nesil katlanabilir ekranlı telefonunu piyasaya sürdü. Yani bu teknolojiye kısa sürede alıştı ve pazarda da adından söz ettirmeyi başardı. Şimdi ise gözler Apple’ın katlanabilir ekranlı iPhone modeline çevrildi. Yabancı basında çıkan haberlere göre Apple, ”kendi kendini onarabilen” yeni katlanabilir ekranlı iPhone patenti aldı.

Hatırlarsınız Samsung, Galaxy Fold’u ilk piyasaya sürdüğünde ekranın altına toz girmesine izin veren menteşe tasarım hatası nedeniyle bütün cihazlarını geri toplamak zorunda kalmıştı. Yani Apple’ın da böyle hatalarla karşı karşıya kalmaması için, ilk katlanabilir telefonunda dikkat etmesi gereken asıl ana faktör budur.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından dosyalanmış olan yeni patent, katlanabilir iPhone’un günlük yıpranmalara karşı kendini nasıl onardığını açıklamaktadır. Apple, katlama döngüsünün uzaması nedeniyle ekrana gelecek tüm zararları, en aza indirmeye çalışmak için uğraşıyor.

“Esnek Ekran Kapak Katmanlı Elektronik Cihazlar” olarak adlandırılan bu patent,  hasarı en aza indirmek ya da olası bir hataya karşı kendini korumak için, farklı yöntemler geliştirdiğini bildirmektedir. Diğer adıyla buna,  ‘‘kendi kendini iyileştirme”  teknolojisi de diyebiliriz. Ancak şirket, bu sürecin nasıl işleyeceğine dair henüz bir açıklama yapmadı. Bizim tahminlerimize göre bu, düşmeler ya da benzeri sert darbelere karşı kendini onaracaktır diye düşünüyoruz.

Şu anda Apple‘ın katlanabilir ekranlı telefonu ile gelen bilgiler bu kadar. Ancak yeni gelişmeler olduğu zaman sizlerle tekrardan paylaşacağız. Gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.

 

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.