Mobil Ekim 1, 2020 10:00

Güvenlik İçin Akıllı Telefonlarda Biyometrik Devrim!

Telefonlarımız hepimizin özel alanı. Parmak izi sayesinde güvenliği sağlayabiliyoruz ancak biyometrik gelişmeler bunu arşa çıkaracak.
Güvenlik İçin Akıllı Telefonlarda Biyometrik Devrim!

Biyometrik kimlik doğrulama, yıllardır kullanımda olup, en yaygın olarak parmak izi veya yüz özelliklerine dayalı tarama şeklinde görünmektedir. Yakın gelecekte kişinin parmaklarındaki damarları ışık ve ses kullanarak haritalandırmayı içeren yeni bir yöntem keşfedild. Bu da akıllı telefonlarda bile kullanılabilir.

Buffalo Üniversitesi’nden Jun Xia’ya göre, “Geliştirdiğimiz 3D parmak damarı kimlik doğrulama yöntemi, daha önce mümkün olmayan özgüllük ve sahteciliği önleme seviyelerine olanak sağlıyor. İki kişi tam olarak aynı 3D damar modeline sahip değildir. Damar  kimlik doğrulamasını taklit etmek, temelde mümkün olmayan bir kişinin parmak damarlarının tam bir 3D kopyasının oluşturulmasını gerektirir. ” Başka bir deyişle, herhangi bir bilgisayar korsanının bir kişinin damarlarını taklit etmesi ve bu yeni kimlik doğrulama yönteminden geçmesi neredeyse imkansız görünüyor.

Sistem, ilk olarak ScienceDaily tarafından bildirilen, ışığı ve sesi birleştiren bir görüntüleme tekniği olan fotoakustik tomografiyi kullanıyor. Bir lazerden gelen ışık ilk olarak parmağı aydınlatmak için kullanılır ve buna vurulduğunda damarlara çarptığında, bir ses oluşturulur ve bu ses, bilgileri damarların 3 boyutlu bir görüntüsünü yeniden oluşturmak için kullanan bir ultrason detektörü tarafından algılanır.

Bu teknik, dışarıdan görünmez özellikleri tespit eder ve kişisel veriler ve diğer hassas belgeler üzerinde koruma sağlamak için kullanılabilir. Parmak damarlarına dayalı kimlik doğrulama teknikleri tam olarak yeni değildir, ancak bunlar genellikle 2D görüntülere dayanır. Yeni teknikler, güvenliği önemli ölçüde artıran 3D görüntülerle başka bir derinlik katmanı ekleyerek sahteciliği çok daha zor hale getiriyor. Yanlış tarama olasılığını daha az hale getiriyor. Bu nedenle, bu özelliğe sahip bir akıllı telefon piyasaya sürülürse, güvenlik kimlik doğrulaması mevcut akıllı telefon kuşağının en iyilerinden biri olacaktır.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.