Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 1, 2020 15:00

Google Fotoğraflar çığır açacak güncelleme aldı; Daha profesyonel dokunuşlar…

Google, dün gerçekleştirdiği Pixel lansmanın ardından, Fotoğraflar uygulamasına getirdiği yenilikleri de duyurdu; İşte Google Fotoğraflar uygulamasına gelen yenilikler...
Google Fotoğraflar çığır açacak güncelleme aldı; Daha profesyonel dokunuşlar…

ABD’li teknoloji devi Google, dün gerçekleştirdiği etkinlik ile yeni Pixel 4a(5G) ve Pixel 5 modellerini duyurdu. Şirket sadece bu kadarıyla da kalmadı. Aynı zamanda yeni  Nest Audio akıllı hoparlörü ve yepyeni Chromecast’i de dün ki lansmanda açıkladı. En sonunda ise popüler fotoğrafçılık uygulaması olan Google Fotoğraflara değindi. Android ve iOS kullanıcılarının olmazsa olmazı olan Google Fotoğraflar, yeni bir düzenleme arayüzüne kavuştu.  Ancak güncelleme ilk olarak Android kullanıcılarına ulaştı.

Google Fotoğraflar, bu büyük güncelleme ile birlikte yeni bir editör arayüzüne kavuşuyor. Şirket, kullanıcıların fotoğraf düzenlemelerini en kolay ve pratik hale getirmek için elinden geleni ardında koymuyor. O yüzden de sürekli olarak çalışıyor ve güncellemeler ile kullanıcılarına en iyi deneyimi sunuyor. Sadece bu kadarıyla da kalmıyor. Yeni düzenleme arayüzü dışında bir de ”akıllı öneriler” özelliği geliyor. Dilerseniz gelin bu yeni özelliklere biraz yakından bakalım.

Google Fotoğraflara gelen yenilikler

Google Fotoğraflar uygulamasına gelen ilk yeni özellik,  fotoğraf düzenleme menüsüne eklenen “Öneriler”  sekmesidir. Bu eklenti ile bakmakta olduğunuz fotoğrafın otomatik olarak düzenlenmesini sağlayabilir ve Google’ın sihirli dokunuşlar yapmasına izin verebilirsiniz. Eğer yapılan otomatik düzenlemeleri beğenmezseniz de fotoğrafı geri eski haline getirebilirsiniz.

Öneriler özelliği, görüntünün bazı kısımlarına ince dokunuşlar yaparak onu en iyi hale getirmeye çalışır. Örneğin; parlaklık seviyesi, kontrast ayarları ve portre efektleri gibi ince ayarlar yaparak size en iyi fotoğrafı sunar. Aynı zamanda görüntüleri daha gelişmiş hale getiren Color Pop özelliğini de sahiptir. Şüphesiz bu özellik kendi deneyimlerimi de söyleyecek olursan inanılmaz derecede iyi işler yapıyor.

Color Pop ile, fotoğraflarınızın arka planını siyah ya da beyaz hale getirerek nesneyi de ön plana çıkarabilirsiniz. Buradaki amaç arkayı simsiyah yaparak odağı renklendirmektir.

Editör arayüzünden bahsedersek bu, adından da anlaşılacağı üzere fotoğraf düzenleme- editleme ile alakalı bir yeniliktir. Yeni güncelleme ile birlikte tasarım, tıpkı Apple’ın kendi stok fotoğraf düzenleme arayüzüne benzemiş gibi duruyor. Yenilenmiş editörle sayesinde de, daha gelişmiş ve kolay ayarlamalar yapabilmeniz mümkün oluyor.

Son olarak Google,  Pixel akıllı telefonlarla birlikte gelen  bir Portre Işığı özelliğini de tanıttı. Adı her ne kadar porte ışığı olsa da, normal fotoğraflarınızı düzenlemenizde mümkün oluyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.