Mobil Eylül 30, 2020 23:00

Ve beklenen oldu; Instagram ve Facebook Messenger sohbetleri birleştirildi!!!

Facebook, bugün sunduğu güncelleme ile  Instagram Dm ve Facebook Messenger sohbetlerini aynı çatı altında birleştirmeye başladı.
Ve beklenen oldu; Instagram ve Facebook Messenger sohbetleri birleştirildi!!!

Günümüzün en popüler sosyal medya uygulamalarından olan Facebook ve Instagram, nihayet planlandığı gibi bir araya gelmeye başladılar. Facebook’un kurucu ortağı ve CEO’su olan Mark Zuckerberg, hatırlarsınız geçtiğimiz Ocak ayında mesajlaşma hizmetlerinin üçünü; ( WhatsApp , Instagram ve Messenger) birleştireceğini duyurmuştu. Uzun bir aradan sonra ise Mark sözünde durdu ve bu mesajlaşma (Whatsapp henüz yok) uygulamalarını aynı çatı altında birleştirmeye başladı.

Yabancı basından gelen haberlere göre ABD’deki birkaç Instagram kullanıcısı, uygulamayı kullanırken aniden “Instagram’da Mesaj Göndermenin Yeni Bir Yolu Var” diye bir  mesaj ve “yeni renkli bir görünüm içeren bir özellik listesi” ile karşılaştılar. Ayrıca sunulan bu yeni özellik;  ek emoji tepkileri, hızlıca kaydırarak yanıtlama ve Facebook arkadaşlarınızla sohbet etme gibi bir takım yeniliği de beraberinde getirdiğini belirtiyor.

Ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere altta yer alan ”güncelle” yazısına tıkladığınızda, Instagram’ın DM simgesi Messenger logosu ile yer değiştiriyor ve yeni bir mesajlaşma arayüzüne geçiş yapıyor. Ancak bu güncelleme, Instagram kullanıcılarının Facebook’taki arkadaşlarına mesaj göndermesine şu an için müsade etmiyor. Yakın zamanda Facebook buna da el atacaktır diye düşünüyoruz.

İşte yeni güncelleme ile gelen yenilikler:

  • Uygulamalar Arasında İletişim Kurun: Mesaj göndermek ve video görüşmelerine katılmak için iki uygulamayı kullanarak Instagram ve Messenger üzerinden arkadaşlarınız ve ailenizle sorunsuz bir şekilde bağlantı kurun.
  • Birlikte İzle: Bir video görüşmesi sırasında arkadaşlarınız ve ailenizle Facebook, IGTV, Reels, TV şovları, filmler ve daha pek çok şeyde video izlemenin keyfini çıkarın.
  • Kaybolma Modu: Görülen mesajların görüldükten sonra veya sohbeti kapattığınızda kaybolacağı bir moddur.
  • Özçekim Çıkartmaları: Sohbette kullanmak üzere ön kamera ile boomerang çıkartmaları oluşturun.
  • Sohbet Renkleri: Sohbetlerinizi yeni renk stilleri ile  kişiselleştirin.
  • Özel Emoji Tepkileri: Sohbet ettiğiniz kişilere o anki durumunuzu anlatan emojilerle yanıt verin. Bu özellik de olukça beğeni kazanacaktır.
  • Yönlendirme: Bu özellik ile, sevdiğiniz içerikleri 5 kişiyle sınırlı olmak üzere aynı anda paylaşabileceksiniz.
  • Yanıtlar: Sohbetinizdeki belirli bir mesaja doğrudan yanıt verin; tıpkı Whatsapp’ta olduğu gibi.
  • Animasyonlu Mesaj Efektleri:  Yeni animasyonlu gönderme efektleriyle mesajınıza görsel bir hava katın.
  • Mesaj Kontrolleri: Kimlerin size doğrudan mesaj gönderebileceğine ya da kimin size hiç mesaj gönderemeyeceğine kendiniz karar verin.

Şu anda bildiğiniz tüm yenilikler bu kadar. Ancak güncelleme ülkelere göre kademeler halinde sunulduğu için sizlere gelmesi biraz zaman alabilir.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.