Ana sayfa » Mobil » Xiaomi kalp atış hızını kameradan ölçüyor! Bunu da mı yaptın?

Xiaomi kalp atış hızını kameradan ölçüyor! Bunu da mı yaptın?

Xiaomi kalp atış hızını kameradan ölçüyor! Bunu da mı yaptın?

Bugün Çinli üretici Xiaomi kalp atış hızını kameradan ölçümleyebildiğini resmen duyurdu. Peki bu nasıl oluyor da oluyor?

Giyilebilir ürünler tarafında Xiaomi en iddialı üreticilerden birisi. Zira bu pazarda uzun süredir var. Bugün birçok markanın yeni yeni bu ekosistemi kurmaya başladığını görsek de Xiaomi yıllardan beri giyilebilir ürünlerini bizlere sunuyor. Genellikle giyilebilir ürünler ile anılan ama Samsung tarafından ilginç bir şekilde telefonlarda da kullanılan kalp atış hızı ölçümü bugün Xiaomi tarafından inanılmaz bir şekilde ölçümlenebiliyor. Yeni MIUI 12 güncellemesi ile birlikte Xiaomi kalp atış hızını kameradan ölçümlemeye başladı.

Aslına bakarsanız bunu yapan bazı uygulamalar vardı ama berbat çalıştıklarını görebildik. Burada ise parmağınızı kameraya ve flaş ışığına koymanız gerekiyor. Daha sonra uygulamayı açıyor ve kalp atış hızınızı ölçebiliyorsunuz. Yapılan testlerde başarılı bir performans ortaya konduğu da gelen bilgiler arasında. Bu arada MIUI 12‘nin bir parçası olan Xiaomi Sağlık hizmetleri sürüm 2.8.6′da bu uygulamanın olduğunu da belirtelim.

Peki hangi modeller bunu destekliyor?

Biz bu noktada hangi modellerin güncellemeyi desteklediğini değil de desteklemediğini belirtelim. Xiaomi’nin yaptığı açıklamaya göre Xiaomi Mi CC9e, Mi CC9Pro, Xiaomi Mi CC9 Meitu Edition, Redmi 6A ve Redmi 10X Pro hariç hemen hemen tüm MIUI 12 güncellemesini alan telefon ile program uyumludur. Bu modellerde, kalp atış hızı hesaplama algoritması doğru çalışmazken – gerçek değerler ile ölçülen değerler arasında çok büyük bir tutarsızlık olduğu belirtiliyor. Gelen bilgilere göre Xiaomi, bu akıllı telefonlar için de işlevi optimize etmeye çalışıyor.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.