Ana sayfa » Oyun Haberleri » Türkiye’de oyun sektörü bitti! Oyun fiyatları asgari ücret gibi!

Türkiye’de oyun sektörü bitti! Oyun fiyatları asgari ücret gibi!

Türkiye’de oyun sektörü bitti! Oyun fiyatları asgari ücret gibi!

Türkiye’de oyun sektörünün kökünü kurutmayı başardırlar. Oyun fiyatları son zam ile neredeyse asgari ücretin yarısı oldu.

Türkiye‘de PlayStation Türkiye ve Xbox Türkiye‘ye yalakalık yapan basın mensupları yıllarca tatlı tatlı artan oyun fiyatlarının karşısında durdu. 500 TL oyun ama Türkçe altyazı var çok iyi mutlaka alın diye firmaları pohpohlayıp beleşe oyun alan bu şahıslar şimdi kara kara düşünüyor. Çünkü dün yapılan gizli zam sonrası oyun fiyatları asgari ücretin yarısı haline geldi.

PlayStation Türkiye yapmış olduğu zam ile oyun fiyatlarını 700 TL‘ye çıkardı. Bir de bu zamlı fiyatlar mevcut nesilin fiyatları. Yeni nesil oyunlar Avrupa’da 10 Euro daha pahalıya satılacak. Kabaca bir hesapla, PlayStation 5 için çıkacak dijital oyunlar minimumda 850 TL‘den satışa sunulacak. Şaka gibi ama bu gerçek!

Xbox cephesine gelecek olursak, Game Pass sistemi sayesinde oyuncular aylık 45 TL ödeyerek 150’den fazla güncel ve kaliteli oyuna ücretsiz erişebiliyor. Bu yüzden Türkiye şartlarında uzun bir dönem PlayStation 4 ve PlayStation 5 almak çok mantıksız olacak.

Xbox Türkiye’nin elinde şu an şahane bir koz var. Eğer bu kozu iyi değerlendirip, Xbox Series S‘i uygun fiyattan satışa sunabilirse, Türkiye’deki PlayStation hegemonyası sona erebilir.

Oyun fiyatları

Konsol oyunculuğunun Türkiye’de ölmesinin nedeni direkt kurlardan değil firmaların yerelleştirme yapmamasından da kaynaklanıyor. Bakalım 1.000 TL’yi bulan oyun fiyatları sonrası dağıtıcı ve yayıncı firmalar, fiyatlarda bir yerelleştirme yapacak mı? Yoksa Türkiye’den çekilecekler mi?

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.