Koronavirüs Eylül 24, 2020 20:00

Google Haritalar Koronavirüs riskini gösterecek!

Artık Google Haritalar Koronavirüs risk haritasını anlık olarak göstermeye başlıyor! Kırmızı bölgelerden uzak durun!
Google Haritalar Koronavirüs riskini gösterecek!

COVID-19 günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda ve seyahat etmek en çok etkilediği alanlardan birisi. İşte bu nedenle Google, mobil cihazlarda Google Haritalar platformu için yeni bir özelliği kullanıma sunuyor. Bu yeni özellik ile Google Haritalar Koronavirüs için virüs bulaşma riski için harita üzerinde önemli bilgiler veriyor.

Google Haritalar‘ı açıp profil resminin hemen altındaki Katman düğmesine dokunarak, “COVID-19 Bilgisi” adında yeni bir katman güncellemenin ardından gelecek. Ardından, uygun renk kodlamasıyla yukarı veya aşağı yükselişte olup olmadıklarını gösteren bir okun yanında 100.000 kişi başına yeni koronavirüs vakalarının yedi günlük ortalama verilerini gösterecek.

Veriler, Google Haritalar‘ın desteklediği 220 ülke ve bölgenin tümü için mevcut durumda olacak ve mevcut olduğu yerlerde eyaletler, iller, ilçeler ve şehirler hakkında ayrıntılı bilgileri de içeriyor olacak.

Johns Hopkins Üniversitesi, New York Times ve Wikipedia gibi kamuya açık kaynaklardan toplanan veriler ile bu yeni özellik çalışabilecek. Google, bunun Arama motorunda gösterilen verilerle aynı olduğunu, ancak artık Haritalar uygulamasına da aktarıldığını ekledi.

Ülkemizde Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında bulunan yoğunluk haritasının bir benzeri olan harita Google tarafından sunulacak. HES uygulamasından farklı olarak bölgelerin, mahallelerin genel olarak yoğunluğu verilecek. Bildiğiniz üzere HES uygulaması çok daha detaylı ancak tam noktasal olmayan veriler gösterebilmekte.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.