Mobil Eylül 20, 2020 9:00

Yapay Zeka Seni Beni Solluyor! Qualcomm Cloud AI 100

Qualcomm, Snapdragon ile sürdürdüğü başarısını yapay zekada da göstermeyi hedefliyor. Yakında Qualcomm Cloud AI 100 piyasaya sürülecek.
Yapay Zeka Seni Beni Solluyor! Qualcomm Cloud AI 100

Yapay sinir ağları ile çalışmaya yönelik hızlandırıcılar, kabaca iki kategoriye ayrılır: eğitim ve uygulama (çıkarım) için. İkinci durum için, performans ile ekonominin birleşimi kadar önemli olan çok “saf” performans değildir. Çünkü bu tür cihazlar genellikle güç kaynağı açısından kısıtlı koşullarda çalışır. Qualcomm, her ikisini birleştiren yeni Cloud AI 100 hızlandırıcıları sunuyor.

Cloud AI 100 nöroişlemcisi ilk olarak geçen baharda duyuruldu ve şirket, bu çipin sıfırdan tasarlandığını ve o zamanki mevcut çözümlere kıyasla watt başına on kat daha fazla performans seviyesi sağladığını duyurdu. Teslimatların 2019’un ikinci yarısı için başlaması planlandı ancak görebileceğimiz gibi, bu çipi temel alan hızlandırıcılar gerçekten sadece şu anda piyasada göründü. Oldukça sınırlı teslimat “deneme” hacimlerinden bahsediyoruz.

Genellikle sinir ağlarının eğitiminde kullanılan ve evrensel olarak ciddi miktarlarda enerji tüketen grafik işlemcileri ve FPGA hızlandırıcılar vardır. Bunların aksine, çıkarım çipleri genellikle özelleşmiş ASIC’lerdir. Örneğin, Google TPU Edge , Cloud AI 100 aynı sınıfa aittir. Belirli görevlerde maksimum performans elde etmeye odaklanmanıza olanak tanır ve Cloud AI 100, popüler SoC’nin bir parçası olan çıkarım işlemci bloğundan 50 kat daha üstündür. Qualcomm Snapdragon 855 yonga setinden kat kat daha üstün olanlarının da üretilmesi bu vesileyle gündemde.

Qualcomm yeni yapay zeka hızlandırıcı ise Intel / Habana Gaia ve NVIDIA Tesla T4’e rakip olmayı iddia ediyor. Çok yakında telefonlar daha hızlı ve daha zeki olacak. Cloud Edge AI 100’e dayalı bir geliştirici kiti şu anda sipariş verilebilir. Ana amacı, AI uç cihazları oluşturmak ve test etmektir. Sistemi yeterince güçlü Snapdragon 865 işlemci, Snapdragon X55 5G modem ve Cloud AI 100 AI yardımcı işlemcisi içeren cihaz, dört harici antenli metal korumalı bir kutuda yapılmıştır. Büyük ölçekli ticari teslimatların önümüzdeki yılın ilk yarısında başlaması planlanıyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.