TikTok Eylül 19, 2020 10:30

TikTok yasaklanıyor! Sonunda beklenen karar çıkıyor!

Sonunda beklenen karar verildi ve açıklanacağı tarih de belli oldu! TikTok o tarihten itibaren yasaklanacak ve kullanılamaz hale gelecek!
TikTok yasaklanıyor! Sonunda beklenen karar çıkıyor!

ABD Ticaret Bakanlığı bu Pazar gününden itibaren ABD’de TikTok ve WeChat uygulamalarını yasaklayacak. İlk başta, TikTok büyük ölçüde etkilenmeyecek gibi duruyor. Uygulamayı daha önce yüklediyseniz çalışmaya devam edecek. Ancak gelecekte uygulama için herhangi bir güncelleme almayacaksınız veya yeni yüklemeler mümkün olmayacak.

WeChat uygulaması ise daha sert kısıtlamalarla karşı karşıya. Yeni yayınlanan kararlar, WeChat‘ten internet trafiğini aktarmayı veya para transferi işleme dahil olmak üzere uygulamadaki herhangi bir hizmeti kullanmayı yasa dışı kılmakta.

TikTok‘un sahibi ByteDance, ABD operasyonlarını bir Amerikan şirketine satamazsa, 12 Kasım’da TikTok uygulamasına da bu kararlar uygulanacak. Bu durum şirketin rahatça satılma anlaşmaları yapabilmesine olanak sağlıyor.

TikTok Trump

TikTok Trump

Oracle, satış görüşmelerinde Microsoft‘u geride bıraktı. Ancak birkaç gün önce CGTN (Çin’e ait bir İngilizce TV kanalı), ByteDance‘in bir ABD şirketine satış yapmayacağını duyurdu. Beyaz Saray’dan gelen söylentiler, Başkan Trump’ın Oracle ile ByteDance arasındaki anlaşmanın şartlarını reddettiğini ve bunu engellemeyi planladığını iddia ediyor.

Yasakların yalnızca ABD içindeki TikTok ve WeChat operasyonlarını etkilediğini unutmayın. Amerikan şirketlerinin ByteDance ile ABD dışında ilgilenmesine izin verildiğinden, ileride bunun dünyanın başka ülkelerinde de her iki uygulama üzerinde bir etkisi olabilir. Böyle bir durum olmaz ise Google ve Apple, uygulamaları global olarak mağazalarından kaldırmak zorunda kalabilir.

ABD Ticaret Bakanlığı Sekreteri Wilbur Ross, “Bugünün eylemleri, Başkan Trump’ın ulusal güvenliğimizi garanti altına almak ve Amerikalıları Çin Komünist Partisi’nin tehditlerinden korumak için elinden gelen her şeyi yapacağını bir kez daha kanıtladı” dedi. “Başkanın talimatı doğrultusunda, ulusal değerlerimizi, demokratik kurallara dayalı normları ve ABD yasaları ve düzenlemelerinin agresif uygulamasını teşvik ederken, Çin’in Amerikan vatandaşlarının kişisel verilerini kötü niyetli olarak toplamasıyla mücadele etmek için önemli adımlar attık.” açıklamasını yaptı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.