Mobil Eylül 19, 2020 15:59

Offf İddiaya Bak! Facebook, Instagram ile Dikizliyor mu?

"Muhittin Topalak from Kazlıçeşme sendromu" diyorduk ama gerçek mi? Facebook, Instagram aracılığıyla ön kameradan görüntü mü topluyor?
Offf İddiaya Bak! Facebook, Instagram ile Dikizliyor mu?

Cem Yılmaz’ın stand-up gösterilerine konu olan “FBI peşimde” fobisi yine gündemde. Facebook, Instagram kullanıcılarını kameraları aracılığıyla casusluk yapmakla suçlanan başka bir davayla karşı karşıya. Bildirildiğine göre, sosyal medya devi, kullanıcıları gözetlemek için akıllı telefonun özçekim kamerasından yetkisiz olarak görüntü alıyor.

Bloomberg raporuna göre, sosyal medya uygulamasının kullanıcı aktif olarak kullanmadığı zamanlarda bile iPhone kameralarına eriştiğine dair çok sayıda medya raporunun ortaya çıkmasının ardından dava açıldı. O zamandan beri Facebook raporları reddetti ve sorunun tamamını iPhone’un selfie kameralarını kullanan sahte bir hatadan sorumlu tuttu.

ABD, New Jersey’den bir Instagram kullanıcısı bu hafta başlarında bir şikayette bulundu. Bu davada, kamera kullanımının kasıtlı olduğunu ve kullanıcıları hakkında normalde asla erişemeyeceği kazançlı ve değerli veriler toplamak amacıyla yapıldığını belirtti. ” Ayrıca, “kendi evlerinin mahremiyeti de dahil olmak üzere kullanıcıları hakkında son derece özel ve mahrem kişisel veriler elde ederek, değerli içgörüler ve pazar araştırması toplayabileceklerini” belirttiler.

Facebook bu konuda yorum yapmayı reddetti. Özellikle, bu dava, şirketin kullanıcı verilerinin başka bir yasadışı edinimi için karşı karşıya olduğu yasal işlemden sadece bir ay sonra geldi. Son yıllarda, çevrimiçi gizlilik ve veri güvenliği, Google ve Facebook gibi büyük isimleri zor durumda bırakıyor. Kullanıcı verilerini toplamak için açıklanmayan bir yönteme sahip oldukları için eleştiren sıcak bir tartışma haline geldi. İlerleyen zamanlarda kişisel verilerin korunması ile ilgili olarak ülkelerin yeni önlemler almaları söz konusu olabilir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.