Ana sayfa » Mobil » Benzine zam geldi! Peki, akıllı telefonlara zam gelecek mi?

Benzine zam geldi! Peki, akıllı telefonlara zam gelecek mi?

Benzine zam geldi! Peki, akıllı telefonlara zam gelecek mi?

Son dönemde artan dolar ve euro kuru sonrasında benzine zam geldi. Peki akıllı telefonlara zam gelecek mi? Durumlar nedir?

Yaşanan pandemi ve üretimsel sorunlardan dolayı son dönemde akıllı telefonlara genel anlamda zamlar yapılmaya başlandı. Amiral gemisi katili diye pazara gren OnePlus‘ın bile bugün 890€ sevytesinde telefonlar yaptığını görüyoruz. Tek özelliği katlanabilir olması olan bir telefon için bile (Samsung Galaxy Z Fold 2) 20 bin TL paranın istendiği bir dönemden geçiyoruz. Dün güce itibariyle benzine 28 kuruş zam yapıldı ve doların artması yüzünden tüm ithal ürünlere de zam bekleniyor. Peki birçok kişini bizlere sorduğu akıllı telefonlara zam gelecek mi? Sorusuna cevap vermek istiyoruz.

Bu sorunun cevabı takdir edersiniz ki şu. Her şeye gelen zam ya da fiyat güncellemesi akıllı telefon pazarına da yansıyacak. Bugün yurt dışından hayvan yem hammaddesi getiren kişiler bile ithal ürün getirmeye korkarken ve bu konuda “risk” almayı göze alamazken cep telefonlarının ülkemiz pazarına gelişi de bir hayli zor oluyor. Üreticiler akıllı telefon getirmekte ciddi anlamda zorlanıyor. Peki bu ne anlama geliyor.

Galaxy Z Fold 2

Akıllı telefonlara ne kadar zam gelecek

Dolar haberin yazıya hazırlandığı an ve tarih itibariyle 7,55 Tl, Euro ise 8,98 TL seviyelerinde. Birçok kişi telefonların ülkemize dolar ile geldiğini düşünse de bu yanlış. Telefonlar ülkemize euro kurundan getiriliyor. Yani aslında doların değil €’daki hareketlilik bizim için önemli.

Akıllı telefonlara gelecek zam ise takdir edersiniz ki; pahalıya daha çok, az fiyatlıya da daha az olacaktır. Bununla birlikte artık 2.000 TL seviyesinde “alınabilir” bir telefon bulmak imkansız hale gelecek. İyi bir orta segment telefonun  da kısa süre içinde 4 bin TL üzerinden başlamasını tahmin ediyoruz. Bugün bu telefonlar 3 bin TL seviyesinden başlıyor.

Redmi Note 9S

Fiyatlar artarken üreticiler de yeni ürünlerini pazara sunmaya hazırlanıyor. Doların artması karşısında bizlerin alım gücünün yerle bir olmasını da hesaba katarsak bu yeni ürünlere ne kadar ilgi gösterebileceğiz bunu da gerçekten merak ediyoruz. Bakalım fiyatların artması ile birlikte taksit ile ilgili bir deri dönüş olabilecek mi? Zira fiyatlar hem artar hem de taksit yasağı devam ederse; mobil pazarda birçok dükkan kepenk kapatacaktır…

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.