Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 16, 2020 16:37

Yok artık!!! Nokia 9.3 PureView  ekran altı kamerasıyla görüldü!

HMD Global'ın geçtiğimiz haftalarda seri üretime geçirdiği Nokia 9.3 PureView, ekran altı kamera teknolojisi ile gündeme bomba gibi düştü.
Yok artık!!! Nokia 9.3 PureView  ekran altı kamerasıyla görüldü!

Hızla ilerleyen teknoloji, akıllı telefon dünyasında da etkisini göstermeyi unutmuyor. Genellikle Çinli üreticilerin başı çektiği pazarda, her geçen yıl farklı farklı yeniliklere şahit oluyoruz. Hatırlarsınız geçtiğimiz yıllarda bazı teknoloji devleri, yüksek çözünürlüklü kameralar ile büyük bir rekabet içerisine girdiler. Öncelik olarak Xiaomi, 108 megapiksellik lensini duyurdu ve bunu daha sonra Samsung gibi diğer rakipleri takip etti. Ardından yeni çıkan bir diğer teknolojiyle de, selfie kameraları farklı farklı yerlere konumlanmaya başladı. Örneğin bazı şirketler ön kamerayı delikli ekranın içerisine monte ederken, bazısı da açılır ya da pop-up şeklinde kameralar ile kullanıcıların karşısına çıktı. Şimdi ise gözler, 2021’in trendi olması beklenen ekran altı kamera teknolojisine çevrildi. Hatta ilk telefonlar da yavaş yavaş görücüye çıkmaya başladı. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda ZTE adlı Çinli üretici, ilk ekran altı kameralı Axon 20 5G modelini piyasaya sürdü ve ihaleyi başlattı. Daha sonra ise Xiaomi, 3.nesil ekran altı kamera teknolojisini, paylaştığı bir video ile duyurdu. Ancak asıl konumuz bu değil. Daha nadir olarak karşımıza çıkan HMD Global, görünüşe bakılırsa Nokia 9.3 PureView ile bu teknolojiyi ZTE’den sonra kullanacak ikinci şirket olacak ve herkesi şoke edecek.

Nokia-9.3-PureView 

Bugün yabancı basında ortaya çıkan resimler, yukarıda da gördüğünüz gibi Nokia 9.3 PureView‘in, ekran altı kamera teknolojisini kullanacağını gösteriyor.

Şekilde Nokia 9.3 PureView’in, ekran altına gizlenmiş ve ortalanmış bir selfie kamerası ile geleceğini rahatlıkla anlayabiliyoruz. Ayrıca bu cihazın, ekran altı parmak izi tarayıcısı ile geleceği de farklı bir ileri teknolojinin kullanılacağını daha işaret ediyor.

Ortaya çıkan bu görsel, ekran altı kameranın yanı sıra bazı tasarımsal özellikleri de açığa çıkarıyor. Örneğin dikkatli bakarsanız cihazın arka tarafında; ultra geniş açı, telefoto, TOF ve diğer lensleri içeren bir kamera yapılandırılmasına yer veriliyor. Aynı zamanda sol tarafta da gizli bir fiziksel tuşun olduğunu gösteriyor. Ancak bu tuşun hangi işlev için kullanılacağı bilinmiyor.

Cihaz hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız lütfen BURAYA tıklayın.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.