Apple Eylül 15, 2020 22:00

Yeni iPad Air ve Apple Watch SE tanıtıldı! Yepyeni bir görünüş!

Az önce gerçekleşen Apple etkinliğinde bu yıl yeni bir ekip üyesi var! Apple Watch SE ve yeni dizaynıyla iPad Air.
Yeni iPad Air ve Apple Watch SE tanıtıldı! Yepyeni bir görünüş!

15 Eylül’de Türkiye saati ile 20:00’de gerçekleşen Apple etkinliği küresel pandemi sebebiyle bir önceki lansman etkinliğinde olduğu gibi çevrimiçi bir etkinlik oldu. Apple bu etkinlikte çoğu kişinin de beklediği gibi yeni iPhone’ları tanıtmadı. Bu yıl Watch ailesi genişledi ve iPad Air yepyeni bir görünüme kavuştu. Yeni Apple Watch SE ve yepyeni iPad Air karşımızda!

Apple Watch SE ve Watch Series 6 neler getirecek?

Watch Series 6 bu yıl 4 farklı renk ile karşımızda olacak: Mavi, Uzay Grisi, Altın ve Product Red(Kırmızı). Altın rengi model iPhone XS ve 11 Pro modellerinde olduğu gibi paslanmaz çelik kasa ile gelecek. Diğer renkler ise XR ve 11 modellerinde gördüğümüz alüminyum çerçeveye sahip olacak.

iPhone 11 ve Pro serisinde kullanılan A13 Bionic çip, Watch Series 6 için yeniden dizayn edilerek S6 çipe entegre edilmiş. Rakım ölçer, kişiselleştirilebilir saat kadranları ve ekranlar, tek parça kordon ve kandaki oksijen oranını(satürasyon) ölçme gibi özellikler ile Watch Series 6 bizlerle olacak. Apple Watch Series 6 fiyatı ise 399 Dolar olarak duyuruldu. Türkiye fiyatı ise 3799₺ olacak.

Ailenin yeni üyesi Apple Watch SE modeli ise Watch Series 5‘ten biraz daha büyük bir ekranla gelecek. Düşme algılama, her zaman açık ekran(always on display) ve iyileştirilmiş çip gibi özellikler Apple Watch Series 3 ile en belirgin ayırt edici özellikler olacak. Daha ucuz sürüm olması beklenen Watch SE modelinde EKG çekme ve anladığımız kadarıyla kandaki oksijen oranını ölçme gibi özellikler maalesef olmayacak. Apple Watch SE fiyatı ise 279 Dolar olarak açıklandı. Türkiye fiyatı ise 2699₺ olacak.

Yenilenen iPad Air yeni iPhone’lara ilham mı olacak?

iPad ailesinin bir üyesi daha yeni tasarımına kavuşuyor. Yeni iPad Air ağabeyleri iPad Pro tasarımına benzer bir görünüşe geçiş yapıyor. Bu modelde ekrandan kalkan TouchID adı verilen parmak izi sensörü ve ana tuş daha geniş bir ekran sunmaya başlayacak. TouchID‘nin kaldırılması FaceID mi geliyor sorularına neden oldu ancak cevap olumsuz. TouchID kilit tuşuna entegre edilmiş bir şekilde karşımıza çıkacak. Şahsi fikrim olarak pandemi döneminde yüz tanımanın maskelerden ötürü çalışmamasından kaynaklanan durumda kullanılabilmesi için yeni iPhone 12 modellerinde de kilit tuşuna entegre parmak izi sensörü TouchID’yi görebiliriz.

Tanıtımda özellikle A14 Bionic çip konusu üzerinde duruldu. Yeni iPhone’lara da güç verecek olan çip dünyada bir ilki gerçekleştirerek ilk defa 5nanometre işlemci olacak ve saniyede 11 trilyon işlem yapabilme, yeni nesil hızlandırılmış Neural Engine yapay zeka teknolojisine ve hızı artırılmış makine öğrenimi çipine sahip olacak. Yeni iPad Air fiyatı ise 599 Dolardan başlayacak. Türkiye fiyatı ise 5799₺ olacak.

8.nesil iPad‘lere de ufakça değinildi. A10 çipten A12 çipe geçiş yapılmış ve grafik, işlemci performansı %40 artırılmış. 8.nesil iPad fiyatı ise 329 Dolar olarak ilan edildi. Türkiye fiyatı ise 3199₺ olacak.

Tüm bu yeni cihazların yeni donanımlarından bahsedilirken yeni watchOS 7, iPadOS 14 ve iOS 14 işletim sistemlerinin de güçlü ve çok az enerji tüketimi özellikleri üzerinde duruldu. iPhone 12 modellerini bekleyen kullanıcılar ise diğer Apple etkinliğini iple çekmeye başlayacaklardır.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.