TikTok Eylül 15, 2020 13:02

TikTok paçayı kurtardı! Microsoft vazgeçti!

TikTok paçayı kurtardı! Microsoft vazgeçti!

Popüler sosyal medya platformu TikTok, paçayı son anda kurtardı. Microsoft, TikTok’u satın almaktan vazgeçtiğini açıkladı!

Amerika ile Çin arasındaki ekonomik savaş ZTE ve Huawei ile teknoloji alanına sıçramıştı. Amerika hükümeti daha sonra Çinli sosyal medya devi TikTok’u gözüne kestirmişti. TikTok için ilginç kararlar aldığını açıklayan Donald Trump, devreye Microsoft’u da bile sokmuştu. TikTok’un Amerika’da hizmet verebilmesi için Amerika operasyonlarını Amerika menşeli bir firmaya satmasını talep eden Donald Trump, bugün topu kendi kalesinde gördü.

Yazılım ve donanım devi Microsoft, TikTok’u satın almaktan vazgeçtiğini açıkladı. Amerika kulislerinde soğuk rüzgarlar estiren bu açıklamadan sonra ABD başkanınından henüz açıklama gelmedi. TikTok’tan gelen açıklamada “Ulusal güvenlik çıkarlarını korurken, teklifimizin TikTok kullanıcıları için iyi olacağından emindik.” ifadesinin yer alması dikkat çekiyor. Yani anlayacağınız Microsoft satın almaktan vazgeçmemiş aslında ByteDance bu satın alımı onaylamamış.

ByteDance firmasının bünyesinde yer alan TikTok’u bir şekilde kendi firmalarının bünyesine almak isteyen Amerika hükümetinin şimdiki girişimi çok merak ediliyor. Apple’ın TikTok’u satın almak istemediğini bilen Donald Trump, Google’ın bile kapısını çalabilir.

TikTok

ABD vatandaşlarının verilerini ulusal sınırları içerisinde tutmak isteyen Amerika’nın bu tutumu hiç hoş değil. Kendi ülkesinde faaliyet göstermek için kimse firmasının operasyonlarını ABD’li bir firmaya satmak istemez. Bu şuna benziyor; eğer Apple, Türkiye’de iPhone satmak istiyorsa, Apple’ın operasyonları misal veriyoruz Vestel tarafından satın alınmalı… Sizce bu mantıklı mı?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.