Ana sayfa » TikTok » Oracle TikTok uygulamasını satın aldı! Microsoft reddedildi!

Oracle TikTok uygulamasını satın aldı! Microsoft reddedildi!

Oracle TikTok uygulamasını satın aldı! Microsoft reddedildi!

Microsoft’un teklifinin reddedilmesinin ardından Oracle TikTok uygulamasının yeni teknoloji ortağı olmuş olabilir.

TikTok’un ABD operasyonlarını satın almak için Microsoft ilk sırayı almıştı ancak daha sonra diğer büyük şirketler de satın alma için görüşmelere başladı. Ancak en dişli rekabet yazılım devi Oracle‘dan geldi. Oracle TikTok teknoloji ortaklığı söylentileri, Microsoft’un reddedildiğini söylüyor.

Şimdilerde Microsoft yetkilileri ve müzakerelere katılan diğer kişiler, TikTok‘un Microsoft‘un satın alma teklifini reddettiğini ve bunun yerine Oracle‘ın teknoloji ortağı olarak seçildiğini açıkladı.

Microsoft yaptığı açıklamada “ByteDance bugün bize TikTok’un ABD operasyonlarıMicrosoft’a satmayacaklarını bildirdi. Ulusal güvenlik çıkarlarını korurken, teklifimizin TikTok kullanıcıları için iyi olacağından eminiz.” dedi.

TikTok için “teknoloji ortağı” olmanın ne anlama geldiği henüz belli değil. Oracle TikTok teknoloji ortaklığı, sosyal medya uygulamasının sahipliğinde çoğunluk hissesinin de alınıp almayacağı belirsiz görünüyor.

Ancak Çin’in eyalet televizyonu CGTN, ByteDance’ın TikTok’un ABD operasyonlarını Microsoft veya Oracle’a satmayacağını bildirdi. Şirketin popüler video uygulamasının arkasındaki kaynak kodunu satmamaya veya devretmemeye karar verdiği söyleniyor.

Tüm bu yaşanan gelişmeler satın alma anlaşması için son tarihten sadece günler önce gerçekleşiyor. ABD Başkanı Donald Trump, 6 Ağustos’tan itibaren TikTok‘a işini bir Amerikan şirketine satması veya bölgede yasaklanması için yaklaşık 45 gün vermişti.

Son zamanlarda Çin hükümeti, ByteDance‘ın yapay zeka teknolojilerinin transferini veya satışını engelleyebilecek ihracat kurallarını revize etti. Çin devletine ait medya, Oracle‘ın anlaşmayı güvence altına aldığına dair söylentileri çürütüyor. Kesin olarak bilmek için, şirketten resmi bir duyuru beklememiz gerekecek.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.