Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 14, 2020 16:28

NVIDIA ARM söylentileri son buluyor; Nvidia ARM’yi satın alıyor!

NVIDIA - ARM tartışması nihayet son buluyor! Amerika merkezli NVIDIA, Japonya merkezli ARM'yi satın alıyor!
NVIDIA ARM söylentileri son buluyor; Nvidia ARM’yi satın alıyor!

Bir süredir devam eden NVIDIA’nın çok yakında ARM’yi bünyesine katacağı söylentileri nihayet son buluyor. ABD merkezli grafik işlemcisi, yarı iletkenler, anakart, video oyunu ve ekran kartı üreticisi NVIDIA’nın Japonyalı yarı iletken ve çip tasarımcısı ARM’yi satın almak istemesiyle başlayan söylentiler, bugün ortaya çıkan bilgiler neticesinde son buldu. Öyle ki NVIDIA, 40 milyar dolar gibi bir fiyat vererek ARM’yi bünyesine katıyor!

Britanya‘da kurulan ve 2016 yılında 32 milyar dolara Japonya merkezli SoftBank‘a satılan ARM, aradan geçen dört yılın sonunda bir kez daha el değiştirecek. Bu sayede sektöre eskisinden daha hakim olacak olan NVIDIA, ARM CPU’lardan güç alan yapay zeka destekli süper bilgisayarları karşımıza çıkartacak. NVIDIA, SoftBank‘a 21.5 milyar dolar hisse ve 12 milyar dolar nakit ödeme gerçekleştirecek. Buna ek olarak SoftBank‘da %25 hisseye sahip olan Vision Fund‘da NVIDIA’dan %6.7 ile %8.1 arasında hisse alacak. Bu da toplam ödemeyi 40 milyar dolara ulaştıracak.

Böyle bir hamlenin ardından pazardaki rekabet eskisinden daha kızgın olacak. Öyle ki NVIDIA’nın ARM’yi satın alması, AMD için oldukça büyük bir sorun olacak. Çünkü NVIDIA, önümüzdeki günlerde ARM ile birlikte yeni GPU’lar karşımıza çıkartabilir. Bu da NVIDIA’nın en büyük rakibi AMD’yi zorlayabilir. Bunun dışında NVIDIA’nın ARM ile birlikte otonom sürüş ve yapay zeka alanına fazlasıyla yatırım yapacağını ve her iki şirketin de ilgisini çeken hususun bu olduğunu belirtelim.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.