ColorOS Eylül 14, 2020 12:55

ColorOS 11 tanıtıldı! Yeni ColorOS 11 özellikleri neler?

Android 11 tabanlı yeni ColorOS 11 özellikleri bugün yapılan bir lansman etkinliği ile birlikte resmen tanıtıldı!
ColorOS 11 tanıtıldı! Yeni ColorOS 11 özellikleri neler?

OPPO, Android 11 tabanlı yeni işletim sistemi özelliklerini ve yeni yeteneklerini lansmanda tanıttı! Yeni yetenekleri ile birlikte kullanıcı deneyimini oldukça yukarılara çeken OPPO, en stabil çalışan Android yazılımını yapmak için büyük adımlar atmış.

Yeni ColorOS 11 Özellikleri neler?

Google Lens ile birlikte yapılan işbirliği, Musicity işbirliği ve 1500’den fazla gönüllü ile çalışılan onlarca yeni özellik bizleri bekliyor. Gece modundaki yenilikler ve batarya performansı özellikle dikkat çekici konular olurken, arayüzün oldukça akıcı hale getirilmesi de şaşırtıcıydı.

Sırasıyla ColorOS 11 bizleri aşağıdaki özellikler ile karşılayacak:

  • Arayüz ve duvar kağıdı kişiselleştirme
  • Kişiselleştirilebilir Always On Display (Ekran açık)
  • Haptic dokunuş geri bildirimleri
  • Gece modu için yeni renk seçenekleri
  • Flexdrop adındaki yeni çoklu uygulama arayüzü
  • Yeni font kişiselleştirme özellikleri
  • Gizli Sistem adında 2 farklı arayüz oluşturabilme
  • Nearby Share ve Crossdevice özellikleri
  • Yeni pil sağlığı koruma yapay zekası
  • Ultrasteady video özellikleri ve Akıllı HDR fotoğraflar

OPPO, tüm bu özelliklerin yanı sıra birçok geliştirmeyi de kullanıcılarına sundu.

ColorOS 11 hangi cihazlara gelecek ve dağıtıma ne zaman başlayacak?

Lansmanın sonunda OPPO yeni yazılımın ne zaman cihazlara dağıtılacağını ve kullanılabilir olacağını da açıkladı. Aşağıdaki listeden hem tarihleri hem de hangi cihazların alacağını görebilirsiniz.

Bu tarihler açıklandıktan sonra OPPO, Avrupa için bazı cihazlarda tarihlerin değişebileceğini ve araya yeni cihazların eklenebileceğini de tekrarladı. Yani burada listelenen cihazlar arasına yeni cihazlar ilerleyen günlerde de katılabilir durumda olacak.

Çok daha akıcı ve kullanıcı dostu arayüz

Yüksek kare hızları, sektör için olumlu bir gelişme olsa da akıllı telefonlar genellikle yazılımın ekran yenileme hızına adapte olamaması sebebiyle gecikmeler ve takılmalar yaşıyor. Bunun önüne geçmek için ColorOS 11, OPPO’nun yeni nesil gecikme azaltma motorunu Quantum Animation ile birleştiren UI First 2.0’ı duyurdu. Bu özellik sayesinde RAM kullanımını %45, tepki oranı %32 ve kare hızı %17 artacak.

Ayrıca, AI Uygulama Ön Yükleme, en çok kullanılan uygulamaları önceden yüklemek için kullanıcı davranışını öğrenerek yükleme sürelerini kısaltıyor. SuperTouch ise kullanıcı senaryolarını akıllı bir şekilde tanımlıyor ve dokunma tepki hızını buna göre optimize ederek sistem akıcılığını artırıyor.

Daha fazla gizlilik bizleri bekliyor

ColorOS 11, Android 11’in yeni eklenen gizlilik seçeneklerini içerirken bir dizi ek gizlilik koruması ve veri güvenliği özellikleri de sunuyor. Private System uygulamaların ve verilerin ikinci bir sürümünün orijinalinden bağımsız olarak çalıştığı ayrı bir sistem oluşturuyor ve yalnızca ayrı bir parmak izi taraması veya parola ile erişilebiliyor.

Uygulama Kilidi için oluşturulan yeni bir kısayol, kullanıcıların uygulamaları şifre, parmak izi veya yüz doğrulama yoluyla kilitlemesini sağlıyor. İzin sistemi, uygulama kapatıldığında kamera, mikrofon ve konum erişimini sıfırlayan değiştirilebilir izinlerle geliştirildi. Bunların yanında, otomatik sıfırlama izinleri, uzun süredir kullanılmayan uygulama izin ayarlarını varsayılana döndürüyor. Kapsamlı depolama, kötü amaçlı uygulamaların diğer uygulamaların verilerine erişmesini önlemek için telefon verilerine erişimi kısıtlıyor ve bunu yapmak için kullanıcı izni istiyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.