Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 11, 2020 10:30

Huawei MIX Alpha’ya benzer bir ekran patenti aldı! Gelecekten gelen telefon!

Çinli teknoloji devi Huawei, Letsgodigital'in raporlarına göre Mix Alpha'ya çok benzeyen bir telefon için patent aldı.
Huawei MIX Alpha’ya benzer bir ekran patenti aldı! Gelecekten gelen telefon!

Günümüz teknolojisinde artık imkansız kelimesini yutmaya başladık. Özellikle hızla büyüyen akıllı telefon dünyasında, tabiri caizse her yıl aklımızın almayacağı ileri teknolojilere şahit oluyoruz. Son zamanlarda bazı üreticiler 20201’in trendi olması beklenen ekran altı kameralı telefonlarını duyurdular. Başını Çinli üreticilerin çektiği bu ileri teknolojiyi, ilk faaliyete geçiren de ZTE oldu. Hatırlarsınız ZTE, geçtiğimiz  haftalarda ekran altı kameralı Axon 5G modelini piyasaya sürdü. Hatta dün açıklanan verilere göre de, satışa çıkar çıkmaz bütün stoklarını tüketti. Daha sonra Xiaomi’nin de ekran altı kameraya sahip Mi 10 Ultra modeli üzerine çalıştığını öğrendik. Aslında bu tip durumlara çok fazla şaşırmamak gerek. Çünkü ileri teknolojiler duyurulduğu zaman, bu çok kısa süre içerisinde genellikle Çinli üreticiler tarafından kullanılmaya başlıyor. Şimdi gelelim bugün ki konumuza. Güvenilir bir kaynak olan Letsgodigital, sabah saatlerinde Huawei ‘nin MIX Alpha’ya benzer bir ekran patenti aldığını bildirdi.

Bildiğiniz üzere Huawei, geçtiğimiz yıllarda  Mate X ve Mate Xs gibi son derece yenilikçi katlanabilir telefonlarını piyasaya sürmüştü. Cihazların fiyatı biraz yüksek olsa da, özellikleriyle bazı kullanıcıların beğenilerini toplamayı başardı. Ancak bugün ortaya çıkan patent, şirketin daha yenilikçi ve sınırları zorlayan bir telefon üzerine çalıştığını ortaya koyuyor.

Letsgodigital‘in raporuna göre Huawei, surround ekranlı bir akıllı telefon geliştirmeye başladı. Ve bunu 2020 Mart ayının ortalarında da CNIPA’ya (Çin Ulusal Fikri Mülkiyet Ofisi) bildirdi. Bugün ise bu patent uzun bir aradan sonra nihayet CNIPA tarafından onaylandı.

Huawei’nin patente sunduğu görseller, yeni şelale ekranlı bir telefonun geleceğini ortaya koyuyor. Aslında ekte sunulan görsele çok aşinayız. Nereden mi? Tabii ki Xiaomi’nin konsept telefonu olan Mix Alpha’dan…

Hatırlarsınız Xiaomi, geçtiğimiz yıllarda çerçevesiz ve tam ekranlı bir Mix Alpha modelini duyurmuştu. Ancak bu cihaz, şirketin konsept telefonu olduğu için herhangi bir pazarda satışa sunulmadı.

Şimdi ise aynı senaryoyu Huawei cephesinde göreceğiz gibi. Neredeyse Mix Alpha ile aynı tasarıma sahip olan bu telefon, muhtemelen şirketin konsept telefonu olarak duyurulacak.

Yine de umutları tüketmemek lazım. Belki Çinli üretici bir ilki yaşatır ve şelale ekranlı bu telefonunu tanıttıktan sonra pazarlara da sunabilir.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.