Ana sayfa » Mobil » Huawei kullanıcılarına büyük şok! güncellemeler yasaklanıyor mu?

Huawei kullanıcılarına büyük şok! güncellemeler yasaklanıyor mu?

Huawei kullanıcılarına büyük şok! güncellemeler yasaklanıyor mu?

ABD hükümeti tarafından yapılan tüm baskılara karşı gelmeye çalışan Huawei bakalım şimdi ne yapacak; geçici Android lisansının süresi doldu!

ABD yönetimi ve Huawei arasındaki gerginlik devam ediyor. ABD yönetimi 2019 yılı Mayıs ayında ulusal güvenlik tehdidini gerekçe göstererek bir çok Çin kaynaklı şirketi kara listeye almış ve lisanslarını iptal etmişti; Huawei’ye ilk öncelikle 90 günlük bir süre tanındı daha sonra bu süre bir yıla çıkartıldı. Eylül ayı itibariyle bu süre sona erdi; şimdi ne olacak?

Huawei

Huawei Android güncellemesi yapabilecek mi?

Şirketten yapılan açıklamaya göre lisans sorunundan önce satılan telefonlar güncelleme almaya devam edecek. Şirket ayrıca bu soruna çeşitli alternatifler de üretiyor; Google Play yerine AppGallery uygulamasını getiren şirket Google lisans ve güncellemelerine ihtiyacı olmadığını belirtiyor. Ancak banka, mobil ödeme gibi uygulamalar Google güvenlik sertifikalarından faydalanıyor ve güncelleme alınamaması durumunda bu uygulamalar devre dışı kalmış olacak. Şirketin Ar-Ge ekibi ise güncellemeler konusunda çalışmalarını sürdürüyor ve bu konuda Google Servisleri kullanan Huawei kullanıcılarının merak edeceği bir durum da yok. Zira güncelleme almaya devam edecekler.

ABD yönetiminin Huawei‘ye uyguladığı bu yaptırımlar kullanıcıları oldukça endişelendirmiş durumda; akıllı telefonlarında pek çok özelliğin bulunmayacağını düşünen kullanıcılar bakalım nasıl bir karar verecek. Ülkemizde de hatırı sayılır derecede kullanıcısı bulunan Huawei‘nin ABD yönetimi ile arasındaki sorunları kısa sürede çözebileceğini düşünmüyoruz zira Android lisansını iptal etmek dışında Huawei‘nin akıllı telefonlarda kullandığı yonga seti üretimini de engellemek adına girişimleri bulunuyor. Özellikle Trump hükumetinin SMIC için başlattığı girişimleri de aşağıdaki haberde sizlerle paylaştık…

Trump Huawei gerginliğinde son tango! İşte bu acıtabilir

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.