Ana sayfa » Mobil » Amerika kendi ayağına sıktı! Yonga seti üretimi düştü!

Amerika kendi ayağına sıktı! Yonga seti üretimi düştü!

Amerika kendi ayağına sıktı! Yonga seti üretimi düştü!

Amerika ile Çin arasındaki gerginlikte Amerika’nın yaptırımları ters tepti. Yonga seti üretimi ABD’de dibi gördü diyebiliriz.

Amerika ile Çin arasında yaşanan ekonomik kriz, teknoloji alanına yansımıştı. Çin’i teknolojiden vurmak isteyen Amerika, önce ZTE daha sonra Huawei‘yi kurban keçisi bellemişti. Yonga seti üretiminde de Çin’e karşı savaş açan ve TMSC’yi yanına çekmeye çalışan ABD, farkına varmadan kendi ayağına sıktı.

Bildiğiniz gibi yarı iletken üretim ekipmanı söz konusu olduğunda, ABD oyunun merkezinde yer alıyor. Ancak ABD’nin uyguladığı yasaklar ve kısıtlamalar sektörü kalbinden vurmaya başladı. Philadelphia Semiconductor Endeksi’ne göre yarı iletken pazarı Amerika’da bir anda yüzde 5.7 düşüş yaşadı. Çip piyasadında yaşanan 100 milyar dolarlık bu düşüş şu sıralar Donald Trump’ı kara kara düşündürüyor.

yonga seti

Açıklanan bu rapor;; birçok üst düzey yonga üreticisinin çok düşük performans gösterdiğini gösteriyor. Nvidia Corp (yüzde 9,3), Broadcom Inc ( yüzde 6,1), Qualcomm Inc ( yüzde 5,5) ve Intel Corp ( yüzde 3,6) gibi dev şirketler kayıplar bildirdi. Yani anlayacağınız bu darbe sadece mobil sektörü etkilemedi. Intel ve Nvidia gibi dev isimlerin bile kayıplar vermesi ABD için pek iç açıcı görünmüyor.

Uygulanan Çin politikasının kurbanı olan Amerika’nın, TSMC’yi çıkış yolu olarak gördüğü söyleniyor. İşlemci üretimi konusunda TSMC‘ye özel hibeler yapacağını belirten Amerika, bu sayede kendi eliyle mahvettiği çip pazarını canlandırmak isteyecek. Bakalım iki ülke arasındaki bu anlamsız gerginlin ne vakit son bulacak?

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.