Netflix Eylül 4, 2020 10:30

RTÜK Netflix’in Minnoşlar filmi için kararını verdi!

RTÜK Netflix’in Minnoşlar filmi için kararını verdi!

RTÜK, pedofili tepkisi çeken Minnoşlar filmi için kararını verdi. Netflix filmi Türkiye’de yayınlayamayacak. İşte detaylar.

Netflix, geçtiğimiz haftalarda tüm dünyayı sarsan skandalı ile gündeme gelmişti. Minnoşlar (Cuties) isimli filmin yayın haklarını satın alan Netflix, filmde sanki pedofili öğeleri varmış gibi göstermiş çocuk filmi için +18 derecelendirmesini uygun görmüştü. Türkiye’yi ayağa kaldıran bu film için RTÜK bugün kararını açıkladı.

RTÜK; Netflix’in yakında yayınlayacağı Cuties filminin 6112 sayılı Kanun’un 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “Yayın hizmetleri….. Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiğini kararlaştırdı. Peki, şimdi ne olacak?

Netflix Türkiye, Cuties filmini RTÜK’ün kararı sonrası platformunda yayınlayamayacak. Ancak filme diğer ülkelerden erişim sağlanabilecek. Eğer Netflix Türkiye bu kararı ihlal ederse para cezasına çarptırılacak. Film için yarı çıplak bir afiş tasarlayan ve tüm dünyadan tepki alan Netflix bu afiş için özür dilemişti.

Filmin konusunda “11 yaşındaki Amy, kendine has tarzı ile dans eden bir dans grubuna hayran kalır ve onlara katılma umuduyla aile geleneklerine meydan okur.” ifadesinin yer alması ve 11 yaşındaki çocuğun böyle pazarlanması kabul edilemez bir durum.

PR yapacağım derken işleri batıran Netflix, bunun cezasını ağır ödeyecek gibi görünüyor. Bu arada başrollerinde; Fathia Youssouf, Médina El Aidi-Azouni ve Esther Gohourou’nun oynadığı filmin bu arada bir çok ödüle layık görüldüğünü belirtelim.

Filmin pedofili ile alakası olmamasına rağmen bunu böyle pazarlayan Netflix Türkiye, aynı olayı AŞK 101 dizisinde de yapmıştı. AŞK 101’de gay ilişki var iddiasını ortaya bir şekil attırmayı başaran Netflix, bu sayede dizinin popüler olmasını sağlamıştı. Halbuki AŞK 101’de gay ilişkiye dair en ufak bir esinti veya ima bile yoktu…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.