Mobil Eylül 4, 2020 22:00

5G Telefonlar sudan ucuz olur mu? Olacak! Peki Türkiye???

Bugün Qualcomm bir açıklama yaptı ve Snapdragon 4XX serisi için 5G müjdesi verdi. 2021 itibariyle 5G Telefonlar sudan ucuz olacak...
5G Telefonlar sudan ucuz olur mu? Olacak! Peki Türkiye???

Son yıllarda bir telefon alırken satıcıya “bu telefonda bluetooth var mı?” diye soruyor musunuz? Tabi ki hayır. Çünkü bu özellik artık standartlaşmış bir özellik haline geldi. Son dönemde telefonların modellerinin arkasında da “5G” ibaresi bulunuyor. Bu ibare takdir edersiniz ki telefonun 5G desteği olduğunu göstermek için konuluyor. 5G Telefonlar hayatımıza girmeye başladı ve önümüzdeki dönemde bu durum artarak devam edecek.

Bugün Snapdragon 765G yonga seti kullanan bir telefonun hem 5G desteği hem de farklı bir modelde 4G desteği olduğunu görüyoruz. Üretici ülkemiz gibi 4G pazarlarında telefon satacaksa bu telefona 5G modem koymuyor. Bu durum bugün için geçerli ama dün yapılan lansman ile bu durumun değişeceğini ve 2021 yılı içinde neredeyse tüm telefonların 5G desteğine sahip olacağını anlıyoruz. Zira dün Qualcomm bir etkinlik yaptı ve Snapdragon 4XX serisi yonga setlerine 5G desteği sunacağını resmen açıkladı.

Snapdragon 4 serisi 5G

Snapdragon 4 serisi 5G

Bu da aslında şu anlama geliyor. Bugün 5G destekli telefonların halen 400 dolar seviyesindeki fiyatlarını 200 dolar seviyelerine çekebilmesi anlamına geliyor. Bu da 5G telefonların tüm pazarlarda kullanılmasını sağlayacak bir özellik haline geliyor. Peki ülkemizde 5G ne zaman kullanabileceğiz.

Bakın burası çok önemli

Bugün ülkemizde 3 adet GSM Operatörü var. Bu üç GSM Operatörünün de 5G ile ilgili ciddi bir çalışması yok. Geçtiğimiz yıl Turkcell OPPO ile böyle bir çalışma yaptığını duyurdu ama bu da test aşamasında kalan bir durum oldu. GSM Operatörlerine 5G ile ilgili bir soru sorduğumuzda Operatörlerin üç maymunu oynadıklarını görüyoruz…

Gerçek olan bir şey var ki; o da önümüzdeki aylarda 5G telefonlar sudan ucuz olacak…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.