Ana sayfa » Mobil » Ve OPPO Samsung’u yine geçti! Bu sefer kalıcı bir birincilik geldi…

Ve OPPO Samsung’u yine geçti! Bu sefer kalıcı bir birincilik geldi…

Ve OPPO Samsung’u yine geçti! Bu sefer kalıcı bir birincilik geldi…

Güney Asya pazarında OPPO Samsung arasındaki rekabet artık bir rekabet değil gibi görünüyor. Rakamlar açıklandı; kozlar oynandı. Kazanan kim?

Yaşanan pandemi sonrasında dünya üzerinde her sektörde bir gerileme yaşandı. Bu gerilemelerden en önemlisi ise mobil pazarda yaşandı. Mobil pazar pandemi sonrasında büyük bir değişime imza attı. Artık amiral gemisi telefonlar yerine orta segment telefonların dönemi başladı. Bugün üreticiler halen Türkiye gibi bir pazarda 19.999 TL‘ye telefon satmaya çalışıyorlar ama satılan telefonlar orta segment oluyor. OPPO Samsung arasındaki Güney Asya rekabetinde kazanan yine OPPO oldu.

OPPO Samsung arasındaki fark açılacak! Neden mi?

Bugün Counterpoint Research tarafından yayınlanan Güney Asya telefon satış rakamlarına baktığımızda OPPO liderliği yine Samsung’dan geri aldı. Aynı pazarda OPPO 2019 son çeyrekte Samsung‘u geçmeyi başarmıştı ve bir sonraki çeyrekte Samsung 0,2 puan ile OPPO‘yu yeniden geçmişti. Bugünkü rakamlara baktığımızda ise OPPO‘nun  0,8 puan Samsung’u geçtiğimi görüyoruz. Özellikle Reno 4 lite ve Reno 4Z modellerinin de Eylül ayı içinde satışa sunulması ile bu farkın daha da artacağı yorumları yapılmaya başlandı.

Listenin üçüncü sırasında ise %17,9 ile büyük bir çıkış yakalayan Vivo bulunuyor. Xiaomi %14 ile Güney Asya pazarında dördüncü sırada ve gerilemeye devam ediyor. realme ise bu pazarda resmen şaha kalktı. Bir önceki çeyrekte %7,3 olan pazar payı bu çeyrekte %12,8 gibi bir rakama yükseldi. Pandemi sürecinde böyle bir sıçrama yaptığı için realme markasını ayrı bir şekilde kutlamak gerekiyor. Bu sıçrayışın özellikle Hindistan pazarından geldiğini de belirtelim.

OPPO ve alt markası realme‘yi birleştirdiğimizde ise ortaya %33,1 gibi bir rakam çıkıyor. Yani aslına bakarsanız OPPO, bu pazarın üçte birlik kısmına hakim. Bu rakama vivo‘nun %17,9’luk oranını da eklersek BBK Holding‘in tüm bu pazarın %51‘ine yani yarısından fazlasına sahip olduğunu görüyoruz.

İşte bu bir başarı hikayesidir…

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.