Ana sayfa » Huawei » Huawei Rusya yatırımlarına hız veriyor!

Huawei Rusya yatırımlarına hız veriyor!

Huawei Rusya yatırımlarına hız veriyor!

ABD yasakları ile başı dertte olan Huawei Rusya pazarındaki yatırımlarına hız katma kararı aldı. Neler göreceğiz acaba?

Herkesin de bildiği üzere Amerika Birleşik Devletleri, Çin devi Huawei‘ye çeşitli kısıtlamalar ve yaptırımlar getirerek, şirketin herhangi bir Amerikan şirketiyle veya Amerikan teknolojilerini kullanan şirketlerle iş yapmasını etkili bir şekilde yasakladı. Bu durum sebebiyle Huawei Rusya pazarına yatırımlarını arttırmaya başladı.

Huawei bu yaptırımlardan ciddi şekilde etkilenirken, Amerikan şirketleri de potansiyel kayıplardan endişe duyuyor. Bununla birlikte, ABD‘nin yaptırımları bir başka yükselen küresel süper güce fayda sağlayacak gibi görünüyor.

SCMP raporuna göre Huawei‘nin kurucusu Ren Zhengfei, geçen yıl ABD’nin Huawei’yi Varlık Listesine koymasının ardından şirketin Rusya’daki yatırımını artırdığını söyledi. Huawei Rusya yatırımlarını arttırmakla birlikte Rus bilim insanı ekibini genişlettiğini ve Rus bilim adamlarının maaşını artırdığını da sözlerine ekledi.

Şirket, Samsung‘u tahtından indirerek dünya çapında lider akıllı telefon markası haline geldi. Ancak, yakın zamanda yaşanan aksilikler göz önüne alındığında, şirketin lider konumda kalması imkansız gibi gözüküyor. Yeni kısıtlamalar, Huawei’nin kendi Kirin yonga setlerini üretmesini ve Qualcomm gibi yonga setlerini satın almasını imkansız hale getirmişti.

Ancak Qualcomm da dahil olmak üzere ABD merkezli çip tedarikçileri, Huawei’ye satışları sürdürmek için onay almaya çalışıyor. Öte yandan Tayvanlı çip tasarımcısı MediaTek, Huawei ile iş yapmaya devam etmek için lisans başvurusunda bulundu.

Ancak şirket, bulut bilişim işi için hala ABD çipleri tedarik edebilir durumda ve bu nedenle şirket şimdilik odak noktasını buna kaydırdı. Huawei’nin bulut bilişim, yapay zekaya erişimin yanı sıra şirketlere bilgi işlem gücü ve depolama çözümleri satıyor.

Raporlara göre Huawei, bulut bilişim işini akıllı telefonlar ve telekom ekipmanı işiyle aynı kefeye koyuyor. Bunun da ötesinde, Çin hükümetinin şirketi bulut çözümlerinin sözleşmeleri ile giderek daha da fazla destekleyeceği söyleniyor.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.