Ana sayfa » TikTok » ByteDance TikTok Amerika operasyonlarını satışına onay bekliyor

ByteDance TikTok Amerika operasyonlarını satışına onay bekliyor

ByteDance TikTok Amerika operasyonlarını satışına onay bekliyor

ByteDance TikTok ABD bölümünün satış işlemlerinin ilanı ve başlangıcı için Çin tarafından onay bekliyor. Onay gelirse TikTok satılacak!

TikTok‘un veri toplama politikası ve ABD hükümetinin, ABD operasyonlarını bir Amerikan şirketine satmazsa ülkede video sosyal medya uygulamasını yasaklama tehdidiyle oluşan endişelerden sonra, ABD için her şey istediği noktaya gelmek üzereydi. Ama bu artık durum böyle değil.

En son rapora göre, Çin hükümeti yapay zeka teknolojilerinin ihracatına yeni kısıtlamalar getirdi ve bu durum da artık ByteDance TikTok ABD operasyonlarını satmak için Çin hükümetinin onayını almasını gerektirecek.

Çin Ticaret Bakanlığı, konuşma ve metin tanıma gibi yapay zeka destekli teknolojiler ve kişiselleştirilmiş içerik önerileri için verileri analiz eden uygulamaları ihracat-kontrol ürünleri listesine ekledi. Bu durum “Ulusal ekonomik güvenliği korumak” için denizaşırı transferler için hükümet izinlerinin gerekli olacağını belirtiyor.

Görünüşe göre yeni yasa, TikTok‘un ABD merkezli şirkete satışını ertelemeyi hedefliyor. ByteDance yaptığı açıklamada, şirketin yeni kısıtlamaların farkında olduğunu ve teknoloji ihracatı ile ilgili Çin düzenlemelerine “kesinlikle uyacağını” söyledi.

Son zamanlarda Walmart, Amerika Birleşik Devletleri’nde TikTok‘u satın almak için Microsoft ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı. Bu olay TikTok CEO’su Kevin Mayers’ın istifasını açıklamasından sadece saatler sonra doğrulandı.

İstifanın devralınma anlaşmasının kesinleşmesinden kaynaklanabileceği söylendi. Eski CEO istifa mektubunda, “çok yakında bir karar” beklediğini belirterek devralınma ile ilgili resmi açıklamanın günler içinde yapılabileceğini ima etti.

Şu an TikTok’un ABD işini ByteDance’ten satın almak için Microsoft ve Oracle en önde gelen iki şirket. Bununla birlikte, Centricus Asset Management Ltd. ve Triller Inc.‘in de TikTok’un çeşitli ülkelerdeki operasyonlarını yaklaşık 20 milyar dolara satın almak için son dakika atağı yaptıkları bildiriliyor.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.