Ana sayfa » Mobil » iPhone 11 su geçirmezlik testi! Tam 8 ay sürdü! Peki sonuç???

iPhone 11 su geçirmezlik testi! Tam 8 ay sürdü! Peki sonuç???

iPhone 11 su geçirmezlik testi! Tam 8 ay sürdü! Peki sonuç???

iPhone 11 Pro ve iPhone 11 su geçirmezlik testi yapıldı ve bu test tam 8 ay sürdü. Peki sonunda ne oldu? Gözlerinize inanamayacaksınız…

Akıllı telefonlarda su geçirmezlik önemli bir konu gibi görünse de birçok kişinin su geçirmezlik sertifikasına sahip telefonlarını suya sokmadıklarını görüyoruz. Aslında bu çok doğru bir şey; zira telefonunuz su geçirirse üretici “beni ilgilendirmiyor” diyor. Su geçirmezlik tarafında bugün en sık kullanılan sertifika IP68 oluyor. Yeni bir sertifikanın da kısa süre içinde aramıza katılacağını müjdeleyelim ve bugün yapılan iPhone 11 su geçirmezlik testini sizlerle paylaşalım.

Aslında video bundan tam 8 ay önce CNet tarafından yapıldı. Öncelikle iPhone 11 ve iPhone 11 Pro 30 dakika boyunda 4 metre derinlikte tutuldu ve daha sonra sudan çıkarıldı. Akıllı telefonlar bir bezle silindikten sonra ekranları çalıştı, kameralarda herhangi bir şekilde nem izi yoktu, düğmeler ve hoparlörler çalıştı. Ses kalitesinde hafif bir düşüş gözlemlendi. 

Daha sonra test biraz daha zorlaştırıldı ve iPhone 11 ve iPhone 11 Pro 30 dakika boyunca 8 metre derinliğe daldırıldı. Bu derinlik Apple’ın “güvenli” olarak ilan ettiği mesafeye kıyasla iPhone 11’in 4 katı ve iPhone 11 Pro’nun da tam iki katı. Bu aşama da sorunsuz geçti. Telefonlar kurulandıktan sonra ekranlar, hoparlörler ve kameralar çalıştı. 

Bu testin yapılmasının üzerinden tam 8 ay geçti. Peki bu haberi neden veriyoruz? İşte şundan. CNet ekibi her iki telefonu da tam 8 ay boyunca suda bıraktı. Peki sonunda ne mi oldu? CNet ekibinin yaptığı açıklamaya göre telefonlar 8 ay sonra da çalışmaya devam ediyordu. Fakat bununla ilgili bir video ortada yoktu. Testin sadece ilk yarısında olan videoyu aşağıda paylaşıyoruz. Ayrıca CNet ekibi bu 8 aylık sürenin hangi derinlikte ve hangi suda yapıldığını da bizlerle paylaşmadı.

Editörün Yorumu:

Havada eyyam kokusu olunca; bunu anlarız…

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.