Ana sayfa » Mobil » Akıllı telefonlar: Kimi için nimet, kimi için illet olan pahalı oyuncaklar…

Akıllı telefonlar: Kimi için nimet, kimi için illet olan pahalı oyuncaklar…

Akıllı telefonlar: Kimi için nimet, kimi için illet olan pahalı oyuncaklar…

Her geçen gün gelişen akıllı telefonlar insanları ikiye bölmeye devam ediyor! Bu aletler ne kadar güvenli? Gelin konuşalım…

Akıllı telefonlar, her geçen gün gelişen ve değişen, boyutu itibariyle küçük olmasına rağmen de son derece işlevsel kullanılabilen “pahalı oyuncaklar“. Oyuncak diyoruz; çünkü tüm gün elimizden düşmeyen bu aletler, bizleri çocuk gibi kendisine hapsediyor, kendisine bağlıyor. Bu durum da kişisine göre yararlı, kişisine göre fazlasıyla zararlı bir hal alıyor. Siz telefonu faydalı mı? Zararlı/faydasız mı kullanıyorsunuz? Bilemeyiz; lakin bilebileceğimiz bir şey var. O da bu aletlerin çoktan hayatımızın bir parçası olduğu. E biz de hayatımızda bu kadar yer edinen telefonları yanımızdan ayırmak istemiyoruz. Neticede dış dünyaya açılan en zahmetsiz kapı bu “oyuncaklar“. Peki bu oyuncakların her geçen gün hayatımızda daha fazla rol aldığı gerçeği sizi ürkütüyor mu? Sizce akıllı telefonların geleceği ne olacak?

Veri, Veriler, Verilerimiz

Bundan 150 yıl kadar öncesinde bulunan telefonun üzerinden geçen zaman dilimi, tuşlu-tuşsuz, büyük ekranlı-küçük ekranlı, şöyle-böyle derken günümüze kadar geldi. Gelirken de öyle bir evrim geçirdi ki; ilk telefon ile şuan ki telefonların tek ortak özelliği arama yapabilmek oldu. Bir diğer deyişle; akıllı telefonlar, küçük bilgisayarlar halini aldı. Bu durum da hepimizin aklına “Telefonlar gelecekte nasıl olacak ya? Acaba bilim kurgu filmleri gerçek olur mu?” gibi sorular getirdi. Getirmeye de devam edecek. En basitinden Instagram ve WhatsApp‘ı da bünyesinde barındıran Facebook‘un hakkımızda bildiği bilgiler, bu bilgilerin sık sık şirket tarafından kullanılması ve şirket hakkında açılan sayısız dava akıllı “oyuncaklarımızın” ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. Bunun dışında büyük şirketlerin devletler ile olan bağlantıları, her ne kadar iddia niteliğinde olsa da can sıkıcı bir hal alıyor; ancak olayın başka bir yüzü daha var. Akıllı telefonlar zararlı; ancak bir o kadar da yararlı.

Tamam Veriler Güvende Değil; Ama…

Birçok bilgi ve veriyi kötü amaçlı insanlara sunabilecek olan telefonlar, gündelik hayatımızı öylesine kolaylaştırıyor ki; bu tarz şeyleri düşünme zahmetine dahi girmiyoruz. Bu durumu da basit örneklerle anlatabiliriz. Mesela yakın dönemde süregelen sokağa çıkma yasağı. Bu yasak süresince evde kafayı yeme raddesine gelen insanlar, akıllı telefonları sayesinde yaşam belirtisi vermeye devam etti. Birçoğumuz sevdiklerimizle sık sık görüntülü konuştuk, hayatımızda oluşan büyük boşluğu da internette, keza sosyal medyada doldurduk. Bunun dışında gündelik hayatta sık sık not aldık, arama yaptık, fotoğraf çektik, müzik dinledik ve hatta belki de yeni projelere atıldık. Bunları yapmaya da devam ediyoruz, edeceğiz; lakin akıllı telefonların her geçen gün gelişmesi ve buna paralel olarak tehlikelileşmesi durmadan devam edecek.

Belki biraz ütopik/distopik gelebilir; ama bu telefonlar yıllar sonra hayalini kurduğumuz robotlar halini de alabilir. Almaya da çoktan başladı. Google Asistan ve Siri gibi servislerin bize kısıtlı yeteneklerine rağmen fazlasıyla yardımcı olduğu gerçeği de bu düşünceyi desteklerken, önümüzdeki yılları şimdiden kestirmek fazlasıyla güç. Kim bilir? Belki de bu cihazlar bilim kurgu filmlerini gerçek kılacak olan insan yapımı felaketlerdir. Veya, gitgide daha güçsüz bir şekle bürünecek ve insanlara daha fazla hizmet sunacak olan yararlı aletlerdir. Bunu bize zaman gösterecek…

Peki siz akıllı telefonlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce önümüzdeki yıllarda bizleri neler bekliyor? Bu aletler ne kadar tehlikeli? Aşağıdaki yorumlar kısmından düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.