Ana sayfa » Mobil » Android kullanıcılarına kötü haber! Google önemli bir değişikliğe gidiyor

Android kullanıcılarına kötü haber! Google önemli bir değişikliğe gidiyor

Android kullanıcılarına kötü haber! Google önemli bir değişikliğe gidiyor

Google Android 11 ile birlikte üçüncü parti kamera uygulamalarının kullanımını kısıtlayacak; sadece yerleşik kamera uygulaması kullanılacak.

Bir çok kullanıcı yerleşik kamera uygulamasından memnun olmadığında Google Play Store üzerinden üçüncü parti kamera uygulamaları indirebiliyordu, Android mühendislik ekibinin Issue Tracker‘daki yorumuna göre; üçüncü parti kamera uygulamaları eskisi gibi çalışmayacak belirli kısıtlamalar getirilecek. Google Play Store üzerinden indirilen üçüncü parti uygulamaları kamera varsayılan uygulama olarak atanabiliyor ve her kamera açılışında bu uygulama ile açılıyordu, yerleşik kamera uygulaması devre dışı kalmış oluyordu. Google bunun önüne geçebilmek için üçüncü parti kamera uygulamalarına kısıtlama getiriyor.

Android 11 ile yerleşik kamera uygulaması dışında üçüncü parti kamera uygulamaları kısıtlanacak!

The Verge‘ün haberine göre üçüncü parti uygulamalara yeni bir düzen sağlanacak ve üçüncü parti kamera uygulamaları arasında seçim yapma izni vermeyecek. Kullanıcılar yerleşik kamera uygulamasına yönlendirilecek. Örneğin fotoğraf çekmek istediğinizde her zaman ilk olarak yerleşik kamera uygulaması açılacak. Üçüncü parti kamera uygulamaları tamamen engellenmiş olmuyor fakat varsayılan uygulama olarak kısıtlanmış olacak. Üçüncü parti kamera uygulamaları, fotoğraf ve video çekmeye devam edecek. En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları olan TikTok, Snapchat ve WhatsApp gibi uygulamaların içinde herhangi bir değişiklik olmayacak.

Android

Google mühendislik ekibi bu kararı gizlilik ve güvenlik açısından olumlu olarak düşünse de kullanıcıların ve üçüncü parti uygulama geliştiren şirketlerin şikayetçi olacağı kesin gibi duruyor.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.