Giyilebilir Teknoloji Ağustos 29, 2020 13:00

Elon Musk İnsan Beynini İnternete Bağlayan Neuralink Çipini Tanıttı!

Neuralink sayesinde beyin komutlarınız ile bilgisayar yönetebileceksiniz. Kimin beyni GTA 5 kaldırabilecek görelim. İşte o çipin özellikleri...
Elon Musk İnsan Beynini İnternete Bağlayan Neuralink Çipini Tanıttı!

Elon Musk’ın beyin-makine arayüz şirketi Neuralink, YouTube’da canlı olarak yayınlanan bir etkinlikte şirketin cihazıyla bir domuzu sergiledi. Gertrude adlı bir domuz, beyninin burnuna bağlı bir bölgesinden sinyalleri kaydeden implanta sahipti. Gösteri sırasında kullanılan domuz 2 ay boyunca implantı kullanmıştı. Gertrude’un burnu nesnelere dokundukça, daha fazla nöron ateşlendiğinde bir dizi nokta ve bir dizi ses işareti alınıyordu. Domuzların beyinlerinin büyük kısımları burna adanmış hassas bir algılama aracıdır.

Neuralink cihazının tasarımı, geçen yıl piyasaya sürüldüğünden bu yana değişti ve cihazın kendisini Gertrude’de görmemizi zorlaştırdı. Artık madeni para büyüklüğünde ve kulağa yakın duran küçük bir modül yerine kafatası ile aynı hizada oturması amaçlanmıştır. Musk, “Kafatasındaki küçük tellerle bir Fitbit gibi” dedi. Bir kullanıcı, Bluetooth Low Energy kullanarak cihazla iletişim kurabilir ve birinin telefonundaki bir uygulamayla eşleşebilir, dedi.

Geçen yılki etkinlikte olduğu gibi Musk, gösterinin birincil amacının insanları işe almak olduğunu söyledi. (Neuralink şu anda yaklaşık 100 kişiyi istihdam ediyor, dedi Musk. Sonunda 10.000’den fazla kişiyi istihdam etmeyi umuyor.) İnsan beynini yapay zeka ile birleştirmek Musk’ın bu cihazları yaratmak istemesinin nedenidir. Musk sunumda, cihazın henüz insanlarda test edilmediğini, ancak ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin onu geliştirme süreci boyunca kurumdan geri bildirim almalarını sağlayacak bir program olan çığır açan bir cihaz olarak belirlediğini söyledi.

Neuralink Başlık

İşte Neuralink özellikleri ve kullanımı

Neuralink, beyin-makine arayüzlerini icat etmedi, 2006’da yayınlanan ilk rapordan bu yana insanların etrafındaydılar ve insanlara aşılandılar. Şirketin teknolojiye ana katkısı, beyninden bilgi almak için elektrotlarla kaplı ince, esnek ve ipliksi telleridir.

İplikler diğer sistemlerden daha fazla elektrota sahiptir, bu da daha fazla bilgi anlamına gelir ve sert iğneler kadar fazla hasara neden olmayabilir. Ancak beyindeki yabancı cisimler zamanla bozulur, daha küçük olanlar ise daha hızlı bozulur. Bu geceki gösteride ekibin bir üyesi, Neuralink için en büyük zorluklardan birinin, cihazın beyin gibi aşındırıcı bir ortamda on yıllarca dayanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Diğer ayrım Musk’ın tutkusudur. Bu geceki etkinlikte, cihazın hafıza kaybından felçlere, bağımlılığa kadar birçok nörolojik sorunu çözmeye yardımcı olabileceğini veya bir kullanıcının sağlığını izleyip kalp krizi geçiriyorlarsa onları uyarabileceğini söyledi. Geçen yılki etkinlikte, Neuralink‘in cihazın uygulama sürecini Lasik göz ameliyatı kadar basit ve güvenli hale getirebileceğini söyledi. Hatta dün geceki etkinlikte genel anestezi olmadan bir saatten kısa sürede yapılabileceğini söyledi.

Neuralink'i kafatasına yerleştiren ameliyat cihazı

Neuralink’i kafatasına yerleştiren ameliyat cihazı

İlk klinik deneyler, çalıştığından ve güvenli olduğundan emin olmak için şiddetli omurilik yaralanması olan az sayıda hastada yapılacak. Geçen yıl Musk, 2020’de insanlarda klinik denemelere başlamayı umduğunu söyledi. Uzun vadede Musk, omurgada ikinci bir implant kullanarak bu tür yaralanmalara sahip kişilerde tam hareketi yeniden sağlayabileceklerini söyledi.

İnsan beyni ve yapay zeka birleşiyor!

Musk, cihazın yapabileceği en önemli şeyin, insanların “AI simbiyozu” olarak adlandırdığı ve insan beyninin yapay bir zeka ile birleşmesine olanak tanıyacağını söyledi.

“Öyle ki dünyanın geleceği, Dünya insanlarının birleşik iradesi tarafından kontrol ediliyor, bence bu açıkça istediğimiz gelecek”

Elon Musk

Şu anda, cihaz beynin yüzeyiyle sınırlı, daha derin bölgelere tünel açmıyor. Hareket, görme ve işitme gibi birçok önemli işlev ise zaten beyin yüzeyinde gerçekleşiyor.

Musk, şirketin cihaz üzerinde çalışacak robotik, elektrik ve yazılım mühendislerini işe almak ve uygulama için cerrahi prosedürü iyileştirmek istediğini söyledi. Şirket 2017‘de kurulduğundan bu yana çok fazla ciro elde etti ve kurucu ekibin yalnızca iki üyesi hâlâ Neuralink‘te çalışıyor.

Neuralink çip

Neuralink çip

Eski çalışanlar Stat News‘e şirketin kaotik olduğunu ve araştırmacıların projeleri hızla yürütmek için yoğun baskı altında olduklarını söyledi. Örneğin, “aylar alması gereken projeleri tamamlamaları için bilim adamlarına bazen haftalar verildi.” Bir çalışan, “Tıbbi bir cihaz ve bu tıbbi cihazı implante etmek için cerrahi bir yaklaşım geliştiriyorlar ve buna bir teknoloji şirketi kullanarak yaklaşıyorlar, hızlı hareket edip ve bir şeyleri kırabilirsiniz” dedi.

Musk, cihazın ilk piyasaya sürüldüğünde “oldukça pahalı” olacağını, ancak fiyatı birkaç bin dolara indirmek istediğini söyledi. “Lasik’e benzer bir şekilde elde etmenin mümkün olduğunu düşünüyorum” dedi.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.