Mobil Ağustos 28, 2020 22:00

Apple App Store 2020’nin ilk yarısındaki oyun geliri ile dudak uçuklattı!

Apple App Store uygulamalar ve oyunlardan yüksek gelir elde ediyor; 2020 yılının ilk yarısında oyunlardan 22,2 milyar dolarlık rekor bir gelir elde etti.
Apple App Store 2020’nin ilk yarısındaki oyun geliri ile dudak uçuklattı!

Dünyanın en değerli şirketi olan Apple kendi uygulama mağazası olan App Store‘da oyunlardan 22,2 milyar dolarlık gelir elde etti bu aynı zamanda bir rekor anlamına geliyor. Apple App Store uygulama ve oyun içindeki satın alma işlemlerinden yüzde 30’luk bir komisyon alıyor. SensorTower ve Statista tarafından paylaşılan veriler ile birlikte Apple’ın oyunlar üzerinden elde ettiği gelir dudak uçuklatan cinsten.

Apple App Store Google Play Store fark attı

2020‘nin ilk yarısında Google Play Store 14,6 milyar dolarlık bir kazanç elde etti. App Store ile kıyaslayacak olursak; aradaki fark %52. Apple‘ın Google’a göre çok daha fazla gelir elde ettiğini görüyoruz. 2020’nin ilk yarısında, App Store’daki mobil oyun indirme sayısı toplamda 5,7 milyar olurken Google Play Store’da bu sayı 22,8 milyar. İndirme sayılarında Google Play Store açık farkla önde bununda en önemli nedeni Android cihaz kullanıcılarının çok olması.

Apple App Store

SensorTower’ın verilerine göre PUBG Mobile ve Honor of Kings oyunları, 2020’nin ilk yarısında en çok hasılat yapan iki oyun oldu ve 1 milyar doların üzerinde gelir elde etti.

Tüm dünyada etkili olan Koronavirüs nedeniyle mobil uygulamalara ve oyunlara olan ilgi daha da artmış durumda; 2020 yılının ikinci yarısında App Store ve Google Play Store‘un gelirlerini arttırmasını ve yeni bir rekorun geleceğini düşünüyoruz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.