Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 27, 2020 9:00

Chrome 85’in kararlı sürümü nihayet yayınlandı!!! Yok böyle hız! Yok böyle stabilite!

Google, bugün Chrome 85 kararlı sürümünü tüm kullanıcıları için yayınladı; Sayfa yükleme hızı da gözle görülür şekilde arttı.
Chrome 85’in kararlı sürümü nihayet yayınlandı!!! Yok böyle hız! Yok böyle stabilite!

Dünyanın en çok tercih edilen tarayıcısı Chrome, kullanıcılarına daha iyi deneyim yaşatmak için sürekli olarak güncelleniyor ve yenileniyor. Son olarak çeşitli geliştirmeler ve optimizasyonlar vaat eden Google, bugün Chrome 85 kararlı sürümünü yayınladı ve gözle görülür şekilde  iyileştirmeler yaptı.

Chrome 85 sürümü, sayfa yükleme hızını %10 civarlarında arttırırken, birçok sekme sayfası içinde çeşitli iyileştirmeleri getiriyor. Güncellemeyi ayarlardan kontrol ederek yükleyebilir ya da Chrome resmi websitesinden indirebilirsiniz.

Sayfa yükleme hızı arttı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sürümle birlikte sayfa yükleme hızı bir hayli arttı. Şirket bunu yapmak için uygulamanın en kritik bölümlerinin daha hızlı çalışmasını sağlayan PGO özelliğini ekledi. Bu özellik, derleyici optimizasyon tekniği olan bir  Profil Kılavuzlu Optimizasyondur. PGO tarafından kullanılan gerçek kullanım senaryoları, Chrome kullanıcılarının iş akışıyla birlikte eşleşiyor. Böylece en yaygın görevler önceliklendirilmiş oluyor ve hız da stabil bir şekilde artıyor. Şu anda bu özellik sadece Mac ve Windows işletim sistemlerinde mevcuttur.

Aşağıda görmüş olduğunuz testler, PGO’nun piyasaya sürülmesinden sonra Chrome sayfa yükleme hızının ortalama % 10 arttığını ve CPU’nun birden fazla sekmeyi aynı anda hızlıca çalıştırdığını ortaya koyuyor.

Chrome-85

Etiket grupları

Etiket grupları, konuyu veya görev etiketlerini, hatta etiketlerin önceliğini görsel olarak ayırt etmeye yardımcı olan yeni bir işlevdir. Erişmeniz gereken sekme gruplarını daha kolay görüntülemek için daraltabilir ve genişletebilirsiniz.

Açılan sekmeye geç

Yeni sürümle gelen bir başka yenilikte, ”’açılan sekmeye geç’‘ adında bir işlev. Artık Android için Chrome adres çubuğuna sayfa başlığını girerken, sekme açıksa ona direkt olarak erişmenizi sağlayan bir düğme göreceksiniz.

Etiket önizleme ile etiketleri daha hızlı bulun

Etiketin üzerine gelebilir ve sayfanın küçük resim önizlemesini hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Bu özellik şuan sadece Chrome beta sürümünde kullanılabilir.

PDF’yi doldurun ve Chrome’a ​​kaydedin

Google, genellikle ofis çalışanlarının daha çok işine yarayacak olan PDF özelliğini de duyurdu. Önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıcılar, PDF formlarını doğrudan Chrome’dan doldurabilecek ve girişte kaydedebilecek. Buna ek olarak dosyayı tekrar açtığınızda işe kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

URL paylaşımı artık çok daha kolay

Android kullanıcıları için yenilenen URL paylaşımı ile; bağlantıları hızlı bir şekilde kopyalayabilir, diğer cihazlarda ve uygulamalar üzerinden Chrome’a gönderebilirsiniz. Ayrıca sayfayı tarayıp yazdırmak içinde QR kodu oluşturabilirsiniz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.