Koronavirüs Ağustos 26, 2020 12:00

Bill Gates: Koronavirüs Salgını Şu Tarihe Doğru Sona Erecek!

Microsoft kurucu ortağı Bill Gates, hastalığın gelişmekte olan dünyayı daha da uzun süre etkileyeceğini tahmin ediyor.
Bill Gates: Koronavirüs Salgını Şu Tarihe Doğru Sona Erecek!

Herkes koronavirüs krizinin ne zaman biteceğini bilmek istiyor ve Microsoft‘un kurucu ortağı Bill Gates tahminlerini belirtti. Ancak tahmini, gelişmekte olan dünyada mı yoksa Amerika Birleşik Devletleri gibi daha zengin ülkelerde mi yaşadığınıza göre değişir.

Gates, Cuma günü yayınlanan bir röportajda Wired dergisine verdiği demeçte, “Teşhisleri, yeni terapötikleri ve aşıların ölçeğini artırmaya yönelik inovasyon hattı aslında oldukça etkileyici” dedi. “Ve bu da bana, zengin dünya için, bu işi büyük ölçüde 2021’in sonunda ve dünya için 2022’nin sonunda bitirebileceğimizi hissettiriyor.

Bill Gates

Bill Gates

Bill & Melinda Gates Vakfı aracılığıyla tıbbi araştırma ve aşı programlarını finanse eden Gates, Pollyanna değil. Tahminleri gerçekleşse bile, salgının her büyüklükteki ülkeyi ekonomik büyüme ve sıtma, çocuk felci ve HIV ile mücadelede ilerleme açısından yıllarca geriye götürdüğünün çok iyi farkında.

Röportajda Gates, ABD test sistemi için sert sözler söylüyor ve Başkan Donald Trump ile yönetiminin durumu nasıl ele aldığına dair hayal kırıklığını dile getiriyor. Bu yeni değil, Gates, ABD’nin virüse verdiği yanıt hakkında konuşmaktan korkmadı ve CNN’e, ABD‘deki çok sayıda koronavirüs vakasının test ve temas izleme eksikliğinin yanı sıra dirençten kaynaklandığını söyledi.

Bill Gates: Aşı zengin ülkelerde olacak!

Ancak Gates, ölçek ve üretim sorunları nedeniyle geliştirilmekte olan bazı aşıların muhtemelen yalnızca daha zengin ülkelerde yardımcı olacağına dikkat çekerek, bir aşının en sonunda yaratılacağına inanıyor.

Gates, “İnovasyon nedeniyle, daha da üzücü bir ifade üzerinde düşünmek zorunda değilsiniz, ki bu, doğal bağışıklık bizim tek umudumuz olana kadar beş yıl boyunca öfkelenecek.” dedi. “Hem hayvan verilerinden hem de aşama 1 verilerinden alınan bu hastalık, aşı ile çok önlenebilir görünüyor.

Halihazırda hastalığı olanların tedavisi konusunda Gates, antiviral ilaç remdesivir ve kortikosteroid deksametazon hakkında övgüyle söz etti.

Diğer antiviraller iki ila üç ay uzakta” dedi. “Antikorlara iki ila üç ay kaldı. Hastane sonuçlarında şimdiden iki kat iyileşme elde ettik ve bu sadece remdesivir ve deksametazon ile. Bu diğer ilaçlar buna katkı sağlayacak.”

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.