Ana sayfa » Mobil » iPhone’un büyük değişimi; dünden bugüne iPhone serisi!

iPhone’un büyük değişimi; dünden bugüne iPhone serisi!

iPhone’un büyük değişimi; dünden bugüne iPhone serisi!

iPhone ilk olarak 9 Ocak 2007 tarihinde Steve Jobs tarafından duyuruldu ve geçen 10 yıllık süreçte büyük bir değişim yaşadı.

Dünyanın en çok satan akıllı telefonu olan iPhone ilk olarak tanıtımından yaklaşık altı ay sonra 29 Haziran 2007 tarihinde satışa sunuldu. 3,5 inç cam ve multi-touch ekranı ile büyük ilgi gördü ve 2G bağlantıyı destekliyordu. 11,6 mm kalınlığındaki ilk iPhone’un üzerinde 5 adet düğme ve krom kaplama metal bir çerçeve bulunuyordu sadece 135 gram ağırlığa sahipti. Tüm dünyada 6 Milyonun üzerinde satış yaparak büyük bir başarıya imza attı. 3G ağının yaygınlaşmasıyla birlikte ilk olarak 2008 yılında iPhone’un 3G modelini gördük ve daha sonra 2009 yılında 3GS modeli ile yeni bir model tanıtmış oldu.

iPhone

iPhone geçen 10 yılda neleri değiştirdi; 3Gs vs 11 Pro 

iPhone

Ekran;

3GS, 480×320 çözünürlüğe sahip 3,5 inç çoklu dokunmatik ekran kullanıyor; 11 Pro ise 5.8 inçlik bir ekrana ve 1125×2436 çözünürlüğe sahip. Geçen 10 yıl içinde Apple‘ın ekran konusunda büyük bir değişim yaşadığını görüyoruz.

Kamera

3GS modeli 3.2MP bir kamera ile geliyordu; 11 Pro ise 12MP kamera bulunuyor. 11 Pro daha yüksek pikseller, optik görüntü sabitleme gibi donanım avantajları ile HDR yazılım optimizasyonları sayesinde fotoğrafların genel  görünümü oldukça kaliteli.

Donanım ve yazılım

Yazılım olarak en son güncellemeler ile iOS 6.1.6 kullanan 3GS 65nm yonga setine sahip bir işlemci kullanıyordu. 11 Pro ise A13 Bionic 7nm işlemci ile geliyor. Apple’ın bu konuda oldukça gelişim katettiğini görüyoruz.

Sonuç olarak iPhone‘un son on yılda her açıdan büyük bir değişim yaşadığını görüyoruz. Donanım, yazılım, ekran, tasarım ve daha bir çok konuda yeniliklere imza atan iPhone‘un yeni modellerinde ne gibi değişiklikler yapacağını bekleyip göreceğiz.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.