Ana sayfa » Mobil » Xiaomi geniş açı kamerası ile çağ atladı! Abi bu neyyy?

Xiaomi geniş açı kamerası ile çağ atladı! Abi bu neyyy?

Xiaomi geniş açı kamerası ile çağ atladı! Abi bu neyyy?

Bugün ortaya çıkan patentlerden sonra Xiaomi geniş açı kamera sistemini baştan yazıyor. İnanılmaz bir tasarım…

Akıllı telefonlarda son dönemde geniş açılı kameralar kullanıldığını görüyoruz. Bu kameralar Huawei P40 Pro ve OPPO Find X2 Pro hariç genellikle düşük megapiksel ile geliyor. Düşük piksel ve daha az diyafram yüzünden de geniş açılı kameraların pekte iyi bir performans ortaya koymadıklarını görüyorduk. Bununla birlikte geniş  açılı kameraların 110 derecenin üzerindeki açıları ise balık gözü efektini de vermelerine sebep oluyordu. Oluyordu diyoruz zira bugün ortaya çıkan bir patent ile Xiaomi geniş açı kamera sistemini baştan yazıyor.

Bugün ortaya çıkan patent, Ekim 2019’da Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) Beijing Xiaomi Mobile Software tarafından dosyalandı. 30 Temmuz 2020’de patent onaylandı ve ayrıca Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi (WIPO) veri tabanında yayınlandı.

Tasarıma baktığımızda hareket eden iki adet sensör görüyoruz. Bu sensörler geniş açı çekimi yapılması istendiğinde sağdaki gibi bir açı ile dışa doğru çıkıntı yaparak açıyı sağlıyor. Böylece balık gözü efekti yerine panorama gibi fotoğraflar çekilebilmesine olanak sağlanıyor. Bu yapı sayesinde gerçekliği bozan geniş açılı bir lense ihtiyaç duymadan yüksek kaliteli geniş açılı fotoğrafların çekilmesine olanak tanıyor.

Bu kameranın kullanımı dik modda da yatay moddaki gibi geniş açı fotoğraflar çekebilmemizi sağlayacak. Sosyal medya fotoğrafçılığı bu sayede başka bir noktaya gidecek…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.