Ana sayfa » TikTok » TikTok Trump Yönetimine Dava Açıyor! Olay Büyüdü, Peki Neden?

TikTok Trump Yönetimine Dava Açıyor! Olay Büyüdü, Peki Neden?

TikTok Trump Yönetimine Dava Açıyor! Olay Büyüdü, Peki Neden?

TikTok, Trump yönetimine dava açacağını doğruladı. Peki neden? İş nasıl buralara kadar geldi ve kim haklı? Detaylar haberimizde…

TikTok, Trump yönetimine dava açacağını doğruladı. Şirket, başkanın idari emrinin onu yasal süreçten mahrum ettiğini söylüyor. TikTok Cumartesi günü, ana şirket ByteDance‘ın ABD‘deki TikTok operasyonlarını elden çıkarmasını talep eden bir icra emri nedeniyle Trump yönetimine karşı dava açacağını doğruladı. Şirket, birkaç haftadır söylentilere göre yasal işlem başlatacağını ilk kez onayladı.

TikTok sözcüsü Josh Gartner The Verge’e yaptığı açıklamada, “Yönetimin endişelerine şiddetle katılmasak da, yaklaşık bir yıldır yapıcı bir çözüm sağlamak için iyi niyetle uğraşmaya çalışıyoruz,” dedi. “Bunun yerine karşılaştığımız şey, yönetim gerçeklere aldırış etmediği ve kendisini özel işletmeler arasındaki müzakerelere sokmaya çalıştığı için yasal süreç eksikliğiydi.

tiktok trump

Hukukun üstünlüğünün göz ardı edilmemesini ve şirketimiz ile kullanıcılarımıza adil muamele edilmesini sağlamak için, yargı sistemi aracılığıyla İcra Kararına itiraz etmekten başka seçeneğimiz yok.

TikTok ile ABD arasında daha önce neler olmuştu?

Başkan Trump, “bilgi ve iletişim teknolojisi tedarik zinciriyle ilgili ulusal acil durumu ele almak” amacıyla 6 Ağustos‘ta ByteDance ile tüm işlemleri bloke eden bir yönetici emri imzaladı. Emir, TikTok’un ABD’de devam eden operasyonunu ulusal bir acil durum olarak değerlendiren alışılmadık bir hareket olan Uluslararası Acil Durum Ekonomik Güçler Yasası’nı yürürlüğe koydu.

Verilen emrin 45 gün içinde yürürlüğe girmesi amaçlandı. 14 Ağustos’ta, başkan başka bir yönetici emri imzaladı ve bu kez ByteDance‘a ABD‘de TikTok‘u satması veya devretmesi için 90 gün verdi.

Geçen yıl popülaritesini artıran video paylaşım platformu TikTok, Nisan ayında, yalnızca 2020’nin ilk çeyreğinde 315 milyon indirme ile dünya çapında 2 milyar indirmeye ulaştığını söyledi.

Microsoft, TikTok‘u satın almak için görüşmelerde bulundu ancak kurucu ortak Bill Gates potansiyel anlaşmayı “zehirli kadeh” olarak nitelendirdi. Raporlar, Twitter ve Oracle‘ın da TikTok ile ayrı görüşmelerde bulunduğunu öne sürdü. Microsoft, görüşmelerin “en geç 15 Eylül 2020” ye kadar tamamlanmasını beklediğini söyledi.

Trump, ulusal güvenlik kaygılarına atıfta bulunan emrinde,

Beni ByteDance’ın … Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliğini tehlikeye atacak eylemlerde bulunabileceğine inandıran inandırıcı kanıtlar var

diye yazdı.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 7 Temmuz gibi erken bir tarihte bir TikTok yasağı olasılığından bahsetti. Pompeo ayrıca TikTok‘u ABD ulusal güvenliğine tehdit olarak belirlenen iki Çinli şirket olan Huawei ile ZTE‘ye benzetti.

Dava açıldıktan sonra gelişmeleri yeniden bildireceğiz.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.