Ana sayfa » Xiaomi » Xiaomi Şeffaf TV sırrını açıkladı! Mi TV Lux Bazı Delikler Sayesinde…

Xiaomi Şeffaf TV sırrını açıkladı! Mi TV Lux Bazı Delikler Sayesinde…

Xiaomi Şeffaf TV sırrını açıkladı! Mi TV Lux Bazı Delikler Sayesinde…

Xiaomi Mi TV Lux nasıl şeffaf olabiliyor? Şirket üretim sürecini anlattı ve olayın mantığını açıkladı. Piksellerin arasında…

Xiaomi Mi TV LUX, dünyanın ilk seri üretilen şeffaf TV‘si olmaya hazırlanıyor. Peki bir TV’yi nasıl şeffaf hale getirebiliriz? Şirket süreci aydınlattı. İlk adım çok basit, televizyonun arkasındaki her şeyi alın ve altındaki bir kutuya toplayın.

Tüm elektronik ve ses donanımı TV’nin altındaki yuvarlak sehpaya taşındı. Bu, bileşenleri normalden daha sıkışık hale getirdi, bu nedenle Xiaomi, soğutmayı tasarlarken özel bir özen göstermek zorunda kaldı. Yonga setinde bir ısı emici var ve tüm taban, konvektif soğutmaya yardımcı olmak için nokta nokta hava delikleriyle kaplandı.

Mi TV 1

Hem LCD hem de OLED ekranlar şeffaf hale getirilebilir. Ancak Xiaomi, arkadan aydınlatmaya ihtiyaç duymadığı için OLED‘i seçti. Eğer şeffaf bir LCD paneli seçseydi arkadan aydınlatmak zorunda kalacaktı. Fakat her şeye rağmen OLED bile doğal olarak şeffaf bir panel değil ve bu yüzden daha fazla mühendisliğe ihtiyaç var.

Mi TV 2

Mi TV 2

Mi TV Lux işte bu yolla şeffaf bir hal aldı

RGBW matrisi, panelin sadece yarısının piksellerle kaplandığı, diğer yarısının şeffaf bırakıldığı benzersiz bir tasarıma sahip. Pikseller, onları normal bir bakış mesafesinde göremeyecek kadar ince ve aralarındaki boşluklar da eşit derecede küçük, bu nedenle onları da göremezsiniz. Bütün bunların hepsi ise görünüşte normal bir cam tabakasıyla birleşiyor ve son halini alıyor.

Mi TV 3

Soldaki geleneksel OLED, sağdaki ise Mi TV Lux OLED

Yukarıdaki görüntü, geleneksel bir OLED paneli LUX TV‘de kullanılan panel ile karşılaştırmaktadır. Pikseller sağdadır, soldaki alan şeffaftır. Paneli korumak için, UV ile kürlenen yapıştırıcı kullanılarak ekrana 55 inçlik bir cam parçası yapıştırıldı. Daha sonra, sertliği sağlamak için ince bir metal camın çerçevesini oluşturdu.

Her ne kadar havalı görünse de evde şeffaf bir TV istemeyebilirsiniz ancak başka bir sektör olan akıllı telefonlarda ekranın arkasına selfie kameraları yerleştirme yarışı sürüyor. Prototipler vardı, ancak görüntü kaliteleri arzulananı veremedi. Ekranların arkasının görünmesini sağlamak kolay bir iş değil. Xiaomi daha önce mobil ekranların yüksek piksel yoğunluğunun ekran altı kameraya bir engel olduğunu açıklamıştı. Şeffaf bir TV tasarlamaktan kazanılan deneyimin şirketin bu sorunu çözmesine yardımcı olup olmayacağını görmek ilginç olacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.