Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 21, 2020 21:00

Apple büyümeye davem ediyor; Amerika’da bir ilki başardı!

Apple borsa değeri iki trilyon doları aşan ilk Amerikan şirketi oldu. 2018 yılında bir trilyon doları aşan ilk şirket yine Apple olmuştu.
Apple büyümeye davem ediyor; Amerika’da bir ilki başardı!

Dünyada iki trilyon doları aşan ilk şirket Aralık ayında hisselerini halka arz etmeye başlayan Suudi Arabistan firması Aramco oldu. Bir süre sonra Aramco‘nun değeri 1,8 Milyar dolara geriledi. Apple iki trilyon doları aşan ilk Amerikan şirketi ve aynı zamanda dünyada bunu başaran ikinci şirket oldu. Apple‘ın hisse değeri 467,77 dolar olarak gözüküyor. Temmuz ayı sonunda Aramco‘nun değerinin 1,8 Milyar dolara düşmesiyle birlikte Apple dünyanın en değerli şirketi oldu. Microsoft ise 1,6 Trilyon dolarlık değeri ile üçüncü sırada yer alıyor ve 1 Trilyon dolarlık değeri ile Alphabet dördüncü durumda.

Apple hisseleri koronavirüsten etkilenmedi

Koronavirüs salgını nedeniyle bazı ülkelerde mağazalarını kapatan şirket, Çin ile olan bağlantılarından dolayı siyasi baskı görmüş durumda; buna rağmen hisseleri bu yıl içinde yüzde 50‘den fazla artış gösterdi. Salgın sürecinde uygulanan kısıtlamalara rağmen teknoloji firmaları bu durumdan karlı çıktı ve son haftalarda hisse senetlerinde artış meydana geldi. Apple’ın ardından 1,7 Milyarlık değeriyle Amazon Amerikanın en değerli ikinci şirketi oldu.

Apple

Ülkemizde oldukça popüler olan iPhone, iPad, Watch ve Macbook ürünleri ile sevilen Apple‘ın önümüzdeki dönemde çıkaracağı yeni ürünleri ile aynı başarıyı sürdürmesini bekliyoruz. Apple‘ın merakla beklenen yeni iPhone serisi ile birlikte şirketin değerini daha da arttıracağını tahmin ediyoruz.

 

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.