Mobil Ağustos 20, 2020 9:00

Yerli Uydumuz RASAT 9 Yaşında. İşte Çektiği Görüntüler!

RASAT Türkiye'nin ilk yerli gözlem uydusu. Uzaydaki 9. yılını geride bıraktı ve bugüne kadar tam 3202 görüntüleme yaptı. İşte o görüntüler!
Yerli Uydumuz RASAT 9 Yaşında. İşte Çektiği Görüntüler!

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü‘nün (TÜBİTAK UZAY) tasarlayıp ürettiği ilk yerli yer görüntüleme uydumuz olan RASAT yörüngedeki 9. yılını geride bıraktı. TUBİTAK UZAY’dan yapılan açıklamaya göre RASAT’ın çektiği görüntüler haritacılık, afet izleme, tarım, çevre, şehircilik ve planlama çalışmalarında kullanılmakta.

17 Ağustos 2011 tarihinde Rusya’dan fırlatılan ve hiçbir sınırlama olmadan dünyanın her yerinden görüntü çekebilen uydumuz, tam 93 kilogram ağırlığında ve dünyanın çevresini 98 dakikada turlayabiliyor. Uydunun çektiği görüntüler 7,5 metre siyah-beyaz ve 15 metre çok bantlı konumsal çözünürlükte. Ayrıca her bir çerçeve görüntüsü 30 kilometreye 30 kilometre boyutlarında oluyor. RASAT tam 960 kilometre uzunluğunda şerit görüntü alabilme yeteneğine de sahip.

RASAT

Gün içerisinde 4 defa Türkiye‘nin üstünden geçen uydumuz sayesinde büyük yangınlardan yanardağlara, bir barajdaki su çekilmesinden yeni inşaat yapılaşmalarına, sel felaketlerinin oluşturduğu zararlardan yeryüzü manzaralarına kadar oldukça yüksek çözünürlüklerde görüntüler elde edilebiliyor.

3 yıl ömrü var denmişti!

2003 yılında TUBİTAK UZAY tarafından teknoloji transferi yöntemiyle fırlatılan BİLSAT, Türkiye‘nin ilk optik uzaktan algılama uydusuydu. İşte bu uydu sayesinde kazanılan tecrübe ve deneyimlerle RASAT‘ı hiçbir danışmanlık ya da dış destek almadan ürettik. Tasarım ömrü sadece 3 yıl olarak öngörüldü. 700 kilometre irtifada görevlerini başarıyla yerine getiren RASAT dün itibariyle 9. yılını geride bıraktı. Böylece Türk mühendisleri ve Türk teknisyenlerinin uzay ortamında uzun süre dayanabilen bir uydu üretebileceğini kanıtlandı.

Uydumuz bu süre boyunca yörüngesinde 47 bin 943 tur atarak 3 bin 202 tane görüntüleme görevini başarıyla yerine getirdi. Ayrıca toplamda 16 milyon 813 bin 800 kilometrekare alanı görüntülemiş oldu. Şu an bu görüntülere GEZGİN isimli bir portal üzerinden erişilebiliyor.

RASAT’ın çektiği görüntüler:

İstanbul

İstanbul

Vatandaşlar https://gezgin.gov.tr/ portalı üzerinde e-devlet girişi yaparak bu görüntülere ücretsiz erişebiliyor. Ayrıca portal üzerinden Türkiye haritasına detaylı ve tam kalite olarak erişmek istenirse 45 GB boyutlara kadar varan sıkıştırılmış veya ham birçok formatta indirme seçeneği de mevcut.

RASAT 3

 

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.