Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 20, 2020 19:00

Güle güle SMS! Hoş geldin 5G Mesajları! Xiaomi kullanıcıları buraya!

28 yıldır hayatımızda yer alan SMS, yeni 5G teknolojisi ile tarih oluyor. "5G Mesajları", SMS'den daha büyük vaadler ile geliyor!
Güle güle SMS! Hoş geldin 5G Mesajları! Xiaomi kullanıcıları buraya!

Tarihteki ilk SMS’in üzerinden tam 28 yıl geçti. 1992 tarihinde atılan ilk SMS’in (Short Message Service) üzerinden geçen yıllar, gelişen teknolojiye rağmen SMS’i hiç değiştirmedi. Yıllaaar yıllar öncesinde atılan ilk SMS’den bugüne kadar milyarlarca, belki de daha fazla SMS atıldı, SMS alındı. Henüz WhatsApp ve diğer mesajlaşma uygulamaları yokken sevgililer arasındaki iletişim aracı olan SMS, son dönemde önemi azalsa da hepimizin kullandığı bir sistem; ancak 2G ile hayatımıza giren bu servis, yeni “5G Mesajları” ile tarih oluyor!

2G teknolojisi ile insanlar arasında yaygınlaşan ve 160 karaktere kadar destek veren SMS (veya kısa mesaj), yeni 5G teknolojisi ile tarihin tozlu raflarına gömülüyor. SMS’in aksina daha fazla karakteri beraberinde getiren 5G Mesajları, fotoğraf, video ve ses kaydı gibi multimedya dosyalarının iletebilmesi sebebiyle MMS‘in de yoluna taş koyuyor. Bunlara ek olarak “sohbet robotları” sayesinde bilet alma, ücret ödeme gibi servisleri gerçekleştirebilecek olan “5G Mesajları“, yepyeni bir insan-bilgisayar modunu da beraberinde getiriyor.

Xiaomi cihazlarında yer alan 5G Mesajlar

Xiaomi cihazlarında yer alan 5G Mesajlar

Bu sayede keşif, hizmet veya konum arama, ödeme yapma gibi yenilikleri hayatımıza adapte edecek olan yeni teknoloji, birçok üreticinin de onayını almasıyla heyecan yaratıyor. Nisan ayında aralarında Huawei, Samsung, Xiaomi, OPPO, ZTE, Lenovo ve Meizu‘da dahil 11 şirketin dahil olduğu bir etkinlikte de gündeme gelen özellik, yeni güncellemeyle Xiaomi cihazlarında aktif hale geliyor; ancak ülkemizde 5G servisinin henüz kullanılamıyor olması, bizi bu teknolojiden bir süre daha alıkoyacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.