Mobil Ağustos 20, 2020 21:00

Google Pixel 5 pil kapasitesi ile hayal kırıklığı yaratacak!!!

Google'ın bu yıl sonlarına doğru piyasaya süreceği Pixel 5 modeli, pil kapasitesi ile adeta hayal kırıklığı yaratacak.
Google Pixel 5 pil kapasitesi ile hayal kırıklığı yaratacak!!!

ABD’li teknoloji devi Google, Eylül ya da Ekim ayında yeni cihazları Pixel 4a ve Pixel 5 modellerini piyasaya sürecek. Tanıtım tarihinin yaklaşması ile beraber her iki cihazın sızıntıları da artmaya başladı. Hatırlarsınız daha önce Pixel 5’in geniş bir ekran ile geleceği ve orta sınıf yonga setinden güç alacağı söyleniyordu. Bugün ise aynı cihazın pil kapasitesi hakkında üzücü bir haber ortaya çıktı.

Normal şartlarda geniş ekranlı bir telefonun pil kapasitesi düşük olduğu zaman, o cihaz fala enerji harcayarak kullanıcıyı yarı yolda bırakabiliyor. Bu sebepten ötürü şirketlerde yeni nesil telefonlarında kapasiteyi arttırarak kullanıcılarına biraz da olsa derin nefes aldırıyorlar. Ancak Google, 6.6 inçlik Pixel 5 modelinde strateji yapacak gibi duruyor. Yabancı kaynaktan gelen haberlere göre ABD’li üretici, yeni Pixel telefonunda Apple’ın yolundan gidecek ve pil kapasitesini düşürecek.

Yine de bu duruma çok fazla takılmamak gerek. Yani şirket bu kapasiteyi düşürdüğü için kötü bir şarj deneyimi yaşayacaksınız diye bir şey olmayacak. Zaten Google’da bu kapasiteye göre bir güç tasarrufu algoritması üzerine çalışmalar yapıyor. Bu algoritma eğer cihazlarda verimli olarak çalışırsa Pixel 5, 3.080 mAh’lik bir pil kapasitesi ile gelecek. Ama işler yolunda gitmezse dev üretici, 120Hz ekran ile gelmesi beklenen bu telefonu 90Hz‘e düşürebilir. Yani pil kapasitesi yine arttırılmayacak ama 120Hz ekran 90Hz’e düşecek. Ancak bekleyenlerin bu duruma tepkisi ne olur hiç bilmiyoruz.

Tüm bunlara ek olarak Pixel 5 in, 699 ABD Doları gibi bir fiyat etiketi ile geleceği söyleniyor. Bu fiyat, amiral gemisi yonga setine bile sahip olmayan bir cihaz için oldukça yüksek. Ancak şirket lansman sırasında cihazı Pixel 4’ten 100 ABD Doları daha ucuz satacağını duyurmuştu. Yani bunu göz önünde bulunduracak olursak fiyat, bütçe dostu bir hal olmuş olacaktır.

Google Pixel 5 sızdırılan özellikler

  • 6.6 inç boyutunda QHD Plus çözünürlüğe sahip ekran(120 ya da 90Hz yenileme hızı)
  • 5G ağ bağlantısını destekleyen Snapdragon 765G yonga seti
  • 3.080 mAh batarya

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.