PlayStation Ağustos 19, 2020 9:00

PlayStation 5 gerçek 4K olmayacak mı?

PlayStation 5 gerçek 4K olmayacak mı?

Yeni nesilde 4K çözünürlük yalan olacak gibi görünüyor. PlayStation 5 gerçek 4K çözünürlük sunmayacak gibi görünüyor.

Oyun konsolları bu nesilde teknolojinin gelişimine ayak uyduramamış ve nesilin sonuna doğru donanımsal güncelleme almak zorunda kalmıştı. PlayStation 4 Pro ile sözde 4K ancak gerçekte 2K çözünürlüğü yükselterek 4K sunan Sony, yeni nesilde de sıkıntı çekecek gibi görünüyor. Bugün gelen bilgilere göre; PlayStation 5, gerçek anlamda 4K çözünürlük sunamayacak.

PlayStation 5 gerçek 4K neden sunamaz?

Bildiğiniz gibi yeni nesilde PS5’in donanımsal gücü Xbox Series X’in bir tık gerisindeydi. Ray-tracing teknolojisi ile gelecek olan PS5, bu denli GPU yoran bir işlem sonrasında 4K çözünürlüğe çıkamayabilir. Ancak Sony, yine 2K çözünürlüğü 4K’ya yükselterek oyun deneyimi sunabilir.

Ancak Quantum Error oyununun geliştiricisi, Quantum Error’un PS5’te 4K çözünürlükte sabit 60 FPS verebilceğini belirtiyor. Ancak endüstriden gelen bilgiler; bu tip AA yapımlar gerçek 4K çözünürlük sunsa bile AAA yani daha büyük yapımların çözünürlük konusunda 2K‘ya sıkışacağı yönünde.

PlayStation 5

Gerçek 4K çözünürlük ve 60 FPS sabit performans sunma konusunda şu an 10.000 TL ve üzerinde satılan Nvidia RTX 2080 Ti ekran kartı bile yetersiz kalabiliyor. Bu yüzden yeni nesilde PS5’in gerçek 4K deneyimi sunamayacağı belirtiliyor.

Yine oyun sektöründen geliştirici isimler, Xbox Series X’in tek gerçek 4K çözünürlük veren konsol olacağına inanıyor. Şimdilik bu iddialara Sony cephesinden bir açıklama gelmedi. Ağustos ayındaki PS5 etkinliğinde muhtemelen bu iddialara bir yanıt verilecektir.

Yine de görünüşe göre bu nesilde de yine ara konsollar göreceğiz. Donanım açısından revize edilmiş PS5 Pro muhtemelen 2025 yılına doğru tanıtılıp satışa sunulacaktır.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.