Instagram Ağustos 18, 2020 9:00

Instagram silinen fotoğrafları aslında silmemiş!

Instagram silinen fotoğrafları aslında silmemiş!

Facebook’un bünyesinde yer alan Instagram gizlilik skandalına imza attı. Meğer sildiğimizi sandığımız fotoğraf ve mesajlar hiç silinmemiş!

Facebook‘un Cambridge Analytica skandalından sonra sosyal medya platformlarında ciddi gizlilik düzeltmeleri yapılmıştı. Bunun başında da Facebook ve bünyesinde yer alan platformlar yer almıştı. Ancak bugün yine Facebook‘un bünyesinde yer alan Instagram için korkutan gizlilik ihlali haberi geldi.

Bildiğiniz gibi Instagram’dan fotoğraf ve mesajları sildiğimiz zaman normal şartlar altında bu içeriklerin sunuculardan da silinmesi gerekiyor. Ancak Instagram’ın da kabul ettiği hatadan dolayı silinen hem fotoğraf hem de mesajlar tam 1 yıl boyunca asılında hiç silinmemiş.

Instagram’dan TechCrunch‘a verilen demeçte; “Güvenlik araştırmacıları; Instagram’da Verileri İndir aracı kullanıldığında, kişilerin silinmiş Instagram fotoğraflarının ve mesajlarının bilgilerinin bir kopyasının da indirildiğini raporladı. Yaşanan bu sorunu çözdük. Yaptığımız detaylı araştırmalar sonucunda bu güvenlik açığının kötüye kullanılmadığını tespit ettik. Bu sorunu bize raporlaya güvenlik araştırmacılarına teşekkürü borç biliriz.” açıklamasında bulundu.

instagram

Instagram’ın böylesine basit bir güvenlik ihlali ile karşılaşması oldukça düşündürücü. Çünkü kişiler fotoğraflarını sildiklerinde suncularda hala bu fotoğraflar depolanıyor. Yani olası bir güvenlik saldırısı sonrasında silinen fotoğraflar Instagram’ın sunucularından ele geçirilebilir.

Sosyal medya platformlarının özellikle de Facebook’un bu konuda çok daha titiz davranması gerekiyor. Tüm bilgilerimizi ve kişisel fotoğraflarımızı emanet ettiğimiz bu tip platformlarda güvenlik ihlalleri yaşanmaması lazım. Aksi durumda kullanıcıların tüm güvenleri alt üst olur ve platformlardan kullanıcılar uzaklaşmaya başlar…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.