SpaceX Ağustos 17, 2020 9:00

SpaceX İnsanlı Crew-1 Görevinin Fırlatma Tarihi Ertelendi!

SPACEX ve NASA, Crew Dragon'un Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) ilk operasyonel uçuşu için yeni bir fırlatma tarihi hedefliyor.
SpaceX İnsanlı Crew-1 Görevinin Fırlatma Tarihi Ertelendi!

SpaceX kapsülü, dört ISS mürettebat üyesini “Eylül sonundan önce” yörüngeye göndermeyi amaçlıyordu. Ancak astronotlar Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker ve Soichi Noguchi’nin lansmanı, NASA‘nın Rus ortaklarına uyum sağlamak için şimdi ertelendi. Yeni zaman çerçevesi, ABD uzay ajansına, önümüzdeki baharda Mürettebat-2 görevinin planlandığı mürettebat teslimi için de zaman verecek.

NASA şunları söyledi: “Fırlatma lansmanı, NASA astronotu Kate Rubins ve kozmonotlar Sergey Ryzhikov ve Rus uzay ajansı Roscosmos‘tan Sergey Kud-Sverchkov’un Soyuz MS-17 uzay aracına gelişini ve NASA astronotu Chris Cassidy ve kozmonotlar Anatoly Ivanishin ve Ivan’ın ayrılışını takip edecek.

Crew-1 ile SpaceX kapsülünün ilk operasyonel uçuşu yapılacak

Elon Musk‘ın sahibi olduğu firma şu anda Crew-1 görevi için 23 Ekim‘den önce bir tarihi hedefliyor. Crew Dragon Demo-2 uçuşunun Mayıs ayındaki başarısı ve Ağustos ayında geri dönüşünün ardından, Crew-1, SpaceX kapsülünün ilk mürettebatlı operasyonel uçuşunu hedefleyecek. Hatta fırlatma, ISS’nin birçok mürettebat rotasyon görevinden ilki olacak.

Crew Dragon, NASA uzay uçuşu için tamamen onaylandıktan sonra, kapsül Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi‘nden bir Falcon 9 roketinde fırlatılacak.

NASA şunları söyledi: SpaceX‘in mürettebat taşıma sisteminin NASA tarafından sertifikalandırılması, ajansın astronotları düzenli olarak uzay istasyonuna uçurmasına izin vererek, uzay istasyonuna erişim için Rusya‘ya olan güvenini sona erdirdi.”

“Neredeyse 20 yıldır, insanlar sürekli olarak Uluslararası Uzay İstasyonunda yaşıyor ve çalışıyor, bilimsel bilgileri ilerletiyor ve Ay ve Mars’ta insan keşiflerine hazırlanmamızı sağlayan yeni teknolojileri gösteriyor.”

NASA, her zamankinden daha fazla insana, daha fazla bilime ve daha fazla şirkete uzaya erişim sağlamak için alçak Dünya yörüngesindeki ekonomik büyümeyi sağlıyor.”

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.