Ana sayfa » Mobil » OPPO telefonlar Wi-Fi’den 100 kat hızlı Li-Fi ile geliyor!

OPPO telefonlar Wi-Fi’den 100 kat hızlı Li-Fi ile geliyor!

OPPO telefonlar Wi-Fi’den 100 kat hızlı Li-Fi ile geliyor!

Yeni kablosuz veri iletişim teknolojisi olan Li-Fi ile Wi-Fi’den 100 kat daha hızlı bağlanabilirsiniz. OPPO telefonlar Li-Fi ile geliyor.

2019 yılında başvuruda bulunan OPPO’nun patenti 31 Temmuz 2020’de nihayet onaylandı. OPPO bu patent ile yeni çıkaracağı akıllı telefonlarda Li-Fi teknolojisini kullanabilecek.

Li-Fi nedir? Nasıl çalışıyor?

Wi-Fi teknolojisinde radyo frekansları kullanılırken Li-Fi’de LED ışıklar kullanılıyor ve bu sayede yüksek hızlara ulaşılabiliyor. Li-Fi saniyede 224 Gigabyte hızına ulaşabiliyor; bu hızlarda saniyede 20 film uzunluğundaki bir veriyi indirebilirsiniz. LED ışıkları kullanan bu teknoloji ile enerjiden ciddi derecede tasarruf etmek mümkün. Ayrıca sinyali duvarların ötesine geçirmediği için oldukça güvenilir.

OPPO

OPPO’nun Li-Fi özellikli telefonu nasıl olacak

Alınan patentte ön kamera görünmüyor bu Reno serisindeki gibi açılır bir kamera ile geleceğini gösteriyor. Arka kameraların hemen yanında kare şekilde Li-Fi alıcısı yer alıyor. Yeni modellerde üç veya dört arka kamera ile gelen cihazlar alınan bu patentte iki kameralı olarak gözüküyor.

Li-Fi teknolojisi oldukça iyi gözükse de bazı dezavantajları var; LED ışıkları kullandığı için lambaların sürekli açık kalması gerekmektedir. Ayrıca Wi-Fi‘ye göre daha kısıtlı bir alanda ve daha kısa bir mesafede sinyal yaymaktadır.

OPPO‘nun aldığı bu patent ile birlikte diğer akıllı telefon şirketlerinin de Li-Fi teknolojisini kullanmaya yönelik adımlar atacağını bekliyoruz. Özellikle indirme hızında ki muhteşem fark, enerji tüketiminden tasarruf sağlaması ve daha güvenilir olması nedeniyle ile Wi-Fi önümüzdeki dönemde yerini Li-Fi‘ye bırakacağa benziyor.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.