Teknoloji Ağustos 15, 2020 15:00

Intel USB 4 ile geleneksel USB’lerin fişini çekiyor

Intel yeni USB 4 teknolojisi ile geleneksel USB portlarını tarihe gömebilir. Ortaya çıkan bazı belgelere göre Intel bu teknolojiye bir hayli kafa yormakta.
Intel USB 4 ile geleneksel USB’lerin fişini çekiyor

Intel’in USB 4 planlarına ışık tuttuğu varsayılan yeni belgeler, üç farklı sürün numarasında USB 4.0 portları: 0x9A1B, 0x9A1D ve 0x9A13 ve büyük A Tipi USB bağlantı noktaları ile uyumlu olmayacağını gösteriyor.

Twitter kullanıcısı @_rogame tarafından paylaşılan sızıntıya göre, bir belgede USB 4.0‘ın nasıl USB 3.2 desteği ile geldiğinden bahsediliyor, ancak USB 2.0 veya USB 1.1 desteğinden bahsetmiyor.

USB 4‘ün aslında bir noktaya kadar geriye dönük uyumlu olmasını beklerken bu yeni sızıntıya göre, Intel bu yeni teknoloji ile gelen dizüstü bilgisayarların daha eski A Tipi bağlantı noktalarına sahip olmasını istemeyeceğini gösteriyor.

Bağlantı noktalarının sayısı ve türü üreticilere bağlı olsa da çoğu modern dizüstü bilgisayarın artık bu eski bağlantı noktalarıyla gelmeyeceği anlamına gelebilir. Yani bu devirin değişmesi demek, hala eski tip USB girişi olan bilgisayarlarınıza yeni adaptörler almak anlamına geliyor.

Tarihe gömülecek ama hayatımızdan henüz çıkmadı

Type-A bağlantı noktalarının yok olması, eski çevre birimlerini kullanan kişiler için can sıkıcı olsa da zaten çoğu dizüstü bilgisayar onlarla birlikte gelmiyor – Apple MacBook ile Type-A’yı yıllar önce bıraktı.

Ayrıca, çoğu yeni USB noktası Type-C ile geliyor ve yüksek ihtimalle USB 4 ile çalışacaktır.

Sızdırılan teknik özellikler ayrıca cihazları şarj etmek için Power Delivery 3.0’ı işaret ediyor ve maksimum, saniyede 5 GB hız vaad ediyor.

Referans olması için bir bilgi: USB 2.0 maksimum, saniyede 60 MB hıza sahipti.

Bu nedenle, çoğumuz A Tipi USB bağlantı noktalarının kaybının yasını tutarken, USB 4‘ün getirdiği faydalar bu üzüntüyü unutmamızı biraz daha kolaylaştıracaktır.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.